Galeria Słupsk

– Polimeni International istnieje od 1983 roku. Pod koniec lat 90. wybrało Polskę jako pierwszy kraj do rozszerzenia swojej działalności za ocean. Na nasz rynek firma przeniosła swoje doświadczenie zyskane dzięki inwestycjom w Stanach Zjednoczonych – mówi Karol Kalicki, wiceprezes Polimeni International. – Obecnie trzon działalności firmy w Polsce stanowi budowa i zarządzanie centrami handlowymi, realizowane w ramach Skyline Management.

Plany spółki zakładają kontynuację dotychczasowych inwestycji w galerie handlowe, między innymi w Częstochowie, Przemyślu i Stargardzie Szczecińskim, oraz rozszerzenie działalności na obiekty handlowe typu retail park.

Galeria Częstochowa to inwestycja planowana w centrum miasta, na miejscu dawnego Domu Handlowego Mercury. Projekt ma być spójnym i nowoczesnym kompleksem, gdzie klienci pod jednym dachem będą mogli w komfortowych warunkach dokonać zakupów wszystkich niezbędnych artykułów spożywczych, tekstylnych i specjalistycznych, a także skorzystać z oferty kulinarnej restauracji usytuowanych na dachu obiektu. Powierzchnia całkowita obiektu ma wynieść 27 tys. mkw. Z kolei powierzchnia handlowa to ponad 13 tys. mkw. Obiekt ma mieć 4 kondygnacje handlowe i jedną parkingową z ok. 180 miejscami na auta. Galeria ma mieć ok. 60 sklepów.

Projekt galerii w Przemyślu zakłada budowę centrum handlowego o powierzchni prawie 9 tys. mkw. Galeria zostanie usytuowana przy jednej z głównych ulic miasta, w niewielkiej odległości od dworca PKP i PKS oraz historycznej części Przemyśla. Powierzchnia handlowa ma wynosić 5 tys. mkw. i zmieści się na niej ok. 35 salonów. Galeria Przemyśl będzie posiadać 3 kondygnacje i parking naziemny.

Galeria jaką Polimeni chce wybudować w Stargardzie Szczecińskim to 3-kondygnacyjny kompleks handlowo-usługowy z częścią biurową o łącznej powierzchni całkowitej ok. 11 tys. mkw. Ma ona powstać na obrzeżach śródmiejskiej części miasta, przy głównej drodze do Szczecina i bezpośrednim sąsiedztwem dworca kolejowego, autobusowego oraz osiedli mieszkalnych. Galeria Stargard Szczeciński ma posiadać 3 kondygnacje i parking naziemny.

Mallstrada Świecie będzie parkiem handlowym skupiającym sklepy znanych marek. Mallstrada będzie znajdować się przy obwodnicy i ul. Wojska Polskiego. Z uwagi na relatywnie niższe, niż w galeriach, koszty inwestycji oraz ograniczenie powierzchni wspólnych do minimum, najemcy Mallstrady będą mogli liczyć na atrakcyjne stawki czynszu i znacznie zredukowane opłaty eksploatacyjne. Park handlowy ma mieć 19,5 tys. mkw. powierzchni całkowitej i  ponad 18 tys. mkw. powierzchni handlowej. Jednokondygnacyjny obiekt będzie posiadał parking naziemny na ok. 460 samochodów.

W czerwcu 2002 roku, otwarta została Galeria Nad Jeziorem w Koninie. Była to pierwsza inwestycja amerykańskiej firmy Polimeni w Polsce. Od tego czasu powstało jeszcze między innymi pięć centrów handlowych. Polimeni zainwestowało dotychczas na rynku polskim około 400 mln dolarów.

– W Polsce firma od początku realizowała spójną strategię rozwoju, zakładającą głównie inwestycje w miastach średniej wielkości – podkreśla Karol Kalicki – Była także inicjatorem projektów zwanych mix-use, łączących powierzchnię handlową, usługową, rekreacyjną i sportową, realizowaną w ramach jednej inwestycji. Taki charakter miały, dziś już sprzedane, galerie w Koninie, Gnieźnie i Ostrowcu Świętokrzyskim.

Trzy lata po otwarciu galerii w Koninie spółka ukończyła podobne inwestycje w Gnieźnie i w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 2008 roku otwarta została Galeria Słupsk. Rok później Galeria Rumia, a wiosną 2010 roku galeria w Jastrzębiu Zdroju. O ile obiekty w Koninie, Gnieźnie czy Ostrowcu są jednopoziomowe, to w Słupsku, Jastrzębiu i Rumi – kilkupiętrowe.