Centrum Handlowe Silesia City Center

Miejscy urzędnicy wraz z prezydentem Piotrem Uszokiem, wybrali turystyczne wizytówki Katowic. Miejsca lub obiekty które cechują wartości architektoniczne, historyczne i symboliczne, decydujące o postrzeganiu miasta przez przyjezdnych i mieszkańców.

Pierwsze miejsce w głosowaniu zajęła hala widowiskowa Spodek. Drugie miejsce przypadło Centrum Handlowemu Silesia City Center. Silesia City Center to największe na Górnym Śląsku i w Zagłębiu centrum handlowo-rozrywkowe. Cały kompleks położony jest na terenach  dawnej kopalni Gottwald. W październiku 2011 roku zakończyła się trwająca rok rozbudowa centrum, powiększająca je o 20 tys. mkw. oraz 60 sklepów i punktów usługowych. W 2011 roku Silesia City Center odwiedziło 13 milionów klientów z całej Polski i Europy.

Pod względem powierzchni Silesia zajmuje 5 miejsce w Polsce. Znajduje sie tam  310 sklepów, punktów usługowo-handlowych, kawiarni i restauracji. Na powierzchni 86 tys. mkw. działaja sklepy takich marek jak: Calvin Klein Jeans, Burberry, La Mania czy Van Graaf. W centrum znajduje się także największa w regionie strefa rozrywki z kinem Cinema City, fitness clubem i siłownią Pure oraz restauracjami. Do najemców centrum należy salon z elektoniką użytkową Saturn oraz całodobowy market Tesco.

Inwestorem Silesia City Center jest Immofinanz Polska sp. z o.o. Koncepcję architektoniczną nowej części Silesia City Center stworzyła pracownia Bose International Planning and Architecture.