Salon Gino Rossi

Spółka Carrefour poinformowała, że Lars Olofsson podjął decyzję o ustąpieniu z funkcji prezesa spółki zarządzającej siecią Carrefour i przejściu na emeryturę. Na jego miejsce, 23 maja 2012 powołano Georgesa Plassata.

62-letni Plassat przeszedł do Carrefoura ze spółki zarządzającej francuską siecią modową Vivarte, którą kierował od 2004 roku.

Odchodzący prezes Lars Olofsson informowała na początku 2012 roku, że jeśli akcjonariusze będą niezadowoleni z wyników sprzedaży spółki to w czerwcu ustąpi z pełnionej funkcji. Francuska grupa Carrefour, największa w Europie i druga (po Wal-Mart) na świecie sieć handlowa ogłosiła w 2011 roku jej zysk operacyjny nie przekroczył 2,18 mld. euro. To oznacza, że jest on o 19 proc. mniejszy niż w roku 2010. Spółka z jednej strony znacząco obniży dywidendę dla akcjonariuszy, z drugiej ograniczy wydatki na inwestycje, szczególnie na program modernizacji europejskich hipermarketów. Wydatki kapitałowe grupy zostaną w 2012 roku obniżone z 2,3 mld. euro do nie więcej niż 1,7 mld. euro.

Jak wynika z rankingu Global Powers of Retailing Top 250, sieć Carrefour jest drugą co do wielkości siecią na świecie. Pierwszą jest amerykański Wal-Mart stores, inc., a trzecią brytyjskie Tesco.

Groupa Carrefour operuje w 33 krajach. Posiada ponad 15,5 tys. sklepów ( m.in. we w Francji oraz pozostałych krajach europejskich, a także w Ameryce Łacińskiej i Azji). Zatrudnia 475 tys. pracowników. Carrefour istnieje do 1959 roku. W 2010 roku sprzedaż wyniosła ok. 90 mld euro. Grupa zarządza hipermarketami w formatach Carrefour i Carrefour Planet, supermarketami Carrefour Market, sklepami typu conveniance – Carrefour Express, Carrefour City I Carrefour contact, a także Cash&Carry w formatach Atacadao i Promocash. Carrefour Polska posiada 350 sklepów, w tym 84 hipermarkety.