Powstanie pięć salonów CCC w czerwcu 2012 roku

Zarząd spółki Neinver poinformował, że prace na terenie budowy Galerii Katowickiej przebiegają zgodnie z harmonogramem. Galeria handlowa połączona z dworcem PKP będzie miała 53 tys. mkw. powierzchni handlowej, na której będzie funkcjonowało ponad 250 punktów handlowych i usługowych. Realizacja całej inwestycji pochłonie 240 mln euro.

Budowę kompleksu rozpoczęto od rekonstrukcji i rozbudowy dworca. Do tej pory inwestor wykonał pierwsze dwa dworcowe kielichy podtrzymujące czasze filarów. Odsłonięte, zrekonstruowane filary nr 8 i 16 są widoczne od strony ulic 3 Maja i Stawowej. W sąsiedztwie na rozbiórkę czekają cztery kolejne rusztowania. Na placu budowy katowickiego dworca rozpoczęły się też prace przy wznoszeniu rusztowań, umożliwiających rekonstrukcję kolejnego kielicha.

Skomplikowany proces odtwarzania charakterystycznych konstrukcji parasolowych poprzedziły wielomiesięczne testy obejmujące dobór odpowiedniego drewna, technologii łączenia desek i receptury betonu. – Testy dotyczyły również rodzaju betonu użytego do rekonstrukcji. Dzisiejsze mieszanki są bardziej wytrzymałe, niż kilkadziesiąt lat temu – wyjaśnia Antoni Pomorski, dyrektor przebudowy dworca kolejowego w Katowicach z Neinver Polska. – Kluczowe było odpowiednie dobranie mieszanki, aby beton miał właściwą barwę. Jeszcze ważniejsze, żeby był na tyle gęsty, by nie spływał pomiędzy listewkami szalunku, a jednocześnie na tyle rzadki, by po wyschnięciu nie było na powierzchni pustych przestrzeni. Dzięki takiemu dobraniu mieszanki, na zewnątrz został wyeksponowany jedynie rysunek słojów drewna i odciśnięty w betonie delikatny szalunek – dodaje Antoni Pomorski.

Rekonstrukcja pozwoli wyeksponować kielichy bardziej efektownie niż na dawnym dworcu. Po zakończeniu inwestycji będą bowiem widoczne w całej okazałości, na wysokość wnętrza budynku. W taki sposób zobaczą je w efekcie także podróżni i klienci Galerii Katowickiej.

Neinver zarządza IRUS European Retail Property Fund, który jest jednym z największych prywatnych paneuropejskich funduszy na rynku nieruchomości. W Polsce spółka jest obecna od 2000 roku. Na swoim koncie ma realizację m.in. takich obiektów jak: Galeria Malta w Poznaniu, outlety Factory w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie oraz centra Futura Park w Krakowie i Wrocławiu.