Lokal McCafé

Echo Investment jeszcze w tym roku zakończy realizację trzech projektów – Galerii Olimpia w Bełchatowie, Galerii Veneda w Łomży i Outlet Park Szczecin, który będzie pierwszym centrum wyprzedażowym w regionie zachodniopomorskim. W 2013 roku do tego grona dołączy Galeria Amber w Kaliszu.

Wszystkie te obiekty majaą bardzo wysoki wskaźnik wynajmu już na wczesnym etapie realizacji. W bełchatowskiej Galerii Olimpia i łomżyńskiej Galerii Veneda wynajęto już ponad 80 proc. GLA. To właśnie w tych dwóch miastach inwestor zorganizował pierwsze spotkania skierowane do lokalnych przedsiębiorców. Oba wydarzenia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział łącznie około stu osób. Przeważali lokalni biznesmeni i osoby planujące prowadzenie własnej działalności w nowoczesnym centrum handlowym. W programie znalazły się prezentacje funkcjonalne poszczególnych inwestycji i szczegółowe omówienie systemu zarządzania danym obiektem po jego otwarciu.

– Ofertę każdej galerii handlowej świetnie uzupełniają lokalne firmy. To właśnie z myślą o lokalnym biznesie organizujemy tego typu spotkania. Właściwym momentem jest etap, gdy obiekt jest wynajęty w ok. 70-80 procentach i posiada już kluczowych najemców, którymi są znane międzynarodowe marki. Staramy się wtedy uzupełniać ofertę galerii o firmy istniejące na rynku lokalnym lub o przedsiębiorców, którzy poszukują bardzo dobrej lokalizacji na swój nowy biznes. Spotkania to również świetna okazja do poznania szczegółowego programu inwestycji i zdobycia wiedzy o codziennym funkcjonowaniu centrów handlowych – mówi Michał Banasik, Leasing Manager w Echo Investment.

– Wybudowanie galerii handlowej to dopiero początek jej funkcjonowania, kluczowe jest umiejętne zarządzanie obiektem już po jego otwarciu. W ramach naszej grupy kapitałowej działa firma Echo Investment Property Management, która od lat zajmuje się zarządzaniem obiektami komercyjnymi w Polsce. Podczas spotkań dokładnie omawiamy nasz sposób zarządzania centrami handlowymi. Odpowiadamy też na pytania, których z reguły nie brakuje – dodaje Grzegorz Czekaj, dyrektor Galerii Echo w Kielcach.

Większość pytań na spotkaniach dotyczy praktycznych zagadnień prowadzenia biznesu w centrum handlowych. Uczestnicy spotkań pytają przede wszystkim o stawki czynszowe, sposoby rozliczeń, wymogi techniczne przy adaptacji lokali, techniczne sprawy związane z urządzaniem witryn, sprawy związane z marketingiem danej galerii.

Odbyło się także spotkanie dla najemców dotyczące Outlet Park Szczecin. Centrum wyprzedażowe z częścią rozrywkową – kino Helios, wynajęte jest już w blisko 90 proc. Następne spotkanie zaplanowano w Kaliszu, powstająca tam Galeria Amber obecnie jest wynajęta na poziomie 60 proc., a obiekt otwarty zostanie w III kwartale 2013 roku.