mec. Robert Szczepanek

29 maja 2012 roku radni Elbląga znaczącą większością głosów uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów rozbudowywanego Centrum Handlowego Ogrody w Elblągu. Pozwoli to rozpocząć prace budowlane w III kwartale 2012 roku.

– Cieszymy się, że procedura uchwalania miejscowego planu dla naszego centrum przebiegła sprawnie i zgodnie z harmonogramem – mówi Tomasz Szewczyk, prezes zarządu Acteeum Central Europe, firmy odpowiedzialnej z ramienia inwestora, CBRE Global Investors, za rozbudowę i komercjalizację obiektu. – Liczymy, że nowy plan zostanie opublikowany do końca czerwca, co pozwoli nam do końca sierpnia uzyskać pozwolenie na budowę. Dzięki temu rozpoczniemy budowę jeszcze w III kwartale tego roku i zakończymy ją na początku 2014 roku.

Powierzchnia najmu Ogrodów po rozbudowie powiększy się ponad dwukrotnie i wyniesie 43,5 tys. mkw. Na dwóch poziomach zostanie zlokalizowanych ponad 130 sklepów i punktów usługowych. Dla klientów rozbudowanego centrum zostanie przeznaczonych ok. 1 tys. miejsc parkingowych na 3 poziomach.

Komercjalizacja nowego projektu jest w bardzo zaawansowanej fazie, trwają rozmowy z kolejnymi potencjalnymi najemcami. Po otwarciu obiekt stanie się ważnym biegunem przyciągania – tzw. destination point. Pojawią się tu nowe, marki, które klienci znają z Trójmiasta: dwupoziomowe salony znanych światowych  marek modowych, a także sklepy takich sieci, jak: Camaieu, Home & You czy Orsay. W nowej aranżacji będą obecne w Ogrodach również nowe salony już obecnych w Elblągu brandów, m.in.: Reserved, Cropp Town, Rossmann.

Klientów przyciągnąć ma też multipleks oraz bogata oferta restauracji i kawiarni. Inwestor ma nadzieję, że rozbudowane Ogrody  powstrzymają uprawianą obecnie przez mieszkańców Elbląga turystykę zakupową do Trójmiasta. Jak  wskazują badania inwestora, 43,5 proc. elblążan jeździ na zakupy do innych miast.

Ogrody to – jako podkreśla inwestor- jeden z pionierskich w naszym kraju projektów wykorzystania potencjału i podnoszenia wartości centrów handlowych pierwszej generacji poprzez ich przekształcanie w nowoczesne i wielofunkcyjne obiekty. Taka tendencja od dłuższego czasu jest widoczna na światowych rynkach. Jako centrum najnowszej generacji obiekt zyska nowoczesną architekturę i atrakcyjne otoczenie. Założeniem projektantów jest stworzenie obiektu o śródmiejskim charakterze. Główne wejście wprowadzi klientów do wnętrza poprzez przeszkloną fasadę zdobioną geometrycznym motywem roślinnym, co stanowi nawiązanie do nazwy centrum. Zielenią zagospodarowana zostanie również cała przestrzeń publiczna wokół galerii. We wnętrzu Ogrodów wykorzystane zostanie naturalne światło, a nowy układ komunikacyjny będzie czytelny i funkcjonalny. Obiekt będzie przyjazny rodzicom z małymi dziećmi.

Inwestorem rozbudowy CH Ogrody jest spółka CBRE Global Investors będąca częścią grupy CBRE. W Polsce CBRE Global Investors zarządza ośmioma nieruchomościami należącymi do funduszy PFCE i PFCEE. Są to m.in.: Centrum Handlowe Ogrody w Elblągu, Centrum Handlowe Sarni Stok w Bielsku Białej, Centrum Handlowe King Cross Praga, Domy Towarowe Wars Sawa Junior, Złote Tarasy w Warszawie.

Acteeum Central Europe sp. z o.o. należy do Acteeum Group – firmy działającej w branży deweloperskiej i na rynku zarządzania nieruchomościami. Zainteresowanie Acteeum skupia się na miastach średniej wielkości i dotyczy budowy tradycyjnych galerii handlowych, a także retail parków.

W Polsce spółka jest obecna jako współinwestor budowy Galerii Solnej w Inowrocławiu oraz prowadzi rozbudowę dwóch centrów handlowych należących do CBRE Global Investors: Sarni Stok w Bielsku-Białej oraz Ogrody w Elblągu. Negocjuje też zakup kolejnych terenów pod inwestycje komercyjne.