Centrum Handlowe Focus Mall w Rybniku

Władze Zielonej Góry chcą by w mieście powstał kompleks złożony z hal dworcowych PKP i PKS połączonych z galerią handlową. – Galeria handlowa mogłaby np. zostać wybudowana w miejscu obecnego dworca PKS. Jest także pomysł stworzenia pasaży handlowych pomiędzy dworcami, bo to komunikacyjny ciąg pieszy o bardzo dużym natężeniu ruchu – informuje Kazimierz Łatwiński, przewodniczący Komisji Gospodarki Rady Miejskiej i jeden z pomysłodawców tego projektu.

Do Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020 oraz Strategii Rozwoju Miasta Zielona Góra włączono projekt Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego Zielona Góra Główna. Z początkiem czerwca 2012 roku odbyło się spotkanie rady miasta na którym przedstawiono koncepcje planowanej inwestycji.

W projekcie zaplanowano także przebudowę układu komunikacyjnego, który ma ułatwić komunikację pomiędzy PKS. a peronami kolejowymi. W planach jest także wybudowanie wielopoziomowych parkingów.

Inwestycja miałaby zostać sfinansowana wspólnie przez spółki PKP, PKS, a także miasto i prywatnego inwestora. Koszt inwestycji to ponad 100 mln zł.

Zielona Góra to miasto  położone w środkowozachodniej części Polski, liczące około 120 tyś. mieszkańców. Jest ono połozone na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków drogowych i kolejowych łączących Skandynawię z południem Europy i Warszawę z Berlinem. Nieopodal Zielonej Góry przebiegać będzie ponad 200 km autostrad: A2 Paryż-Moskwa, A3 Szczecin-Praga oraz A4 Bruksela-Kijów.