Wizualizacja wnętrza Galerii MM

W najbliższych latach Rank Progress SA planuje budowę w Polsce kilkunastu obiektów handlowych. Spółka chce je postawić w mniejszych  i średnich miastach. Ta strategia została stworzona w oparciu o dotychczasowe doświadczenia firmy m.in. w  projektach zrealizowanych w liczącym 30 tys. mieszkańców Kłodzku i 66-tysięcznym Zamościu, a ostatnio w Świdnicy, z liczbą 60 tys. mieszkańców.

Obecnie spółka Rank Progress najbardziej zaawansowane  inwestycje prowadzi w Chojnicach, Grudziądzu, Miejscu Piastowym k. Krosna oraz Kielcach i Duchnowie. Firma rozważa też kolejne miejsca w których można zbudować obiekty handlowe, m.in.  w Lublin, Siedlce i Gliwice. Negocjuje też  przejęcia czterech gotowych obiektów komercyjnych.

W Chojnicach, liczących blisko 40 tys. mieszkańców, położonych w odległości ponad 100 km od Słupska i ok. 90 km od Bydgoszczy, ma powstać centrum regionalne Brama Pomorza. Nazwa obiektu została wybrana w wyniku konkursu, w którym udział wzięli mieszkańcy Chojnic i okolic, nadsyłając blisko 200 zgłoszeń. Brama Pomorza okazała się jednak, jak poinformował inwestor,  bezkonkurencyjna.

W pierwszym etapie planowana jest tam realizacja największego w regionie marketu budowlanego typu Dom i Ogród oraz galerii handlowej. Drugi etap zakłada budowę retail parku. Łącznie całe centrum ma mieć ok. 36,8 tys. mkw. powierzchni i parking na 1300 miejsc. Powierzchnia handlowa obiektu ma wynieść 33,5 tys. mkw.

Inwestor jest na etapie wyboru generalnego wykonawcy. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, obecnie prowadzone są prace przygotowawcze do rozpoczęcia robót budowlanych. Opracowana jest również i zatwierdzona koncepcja układu drogowego wokół obiektu. Proces komercjalizacji Bramy Pomorza już trwa i przebiega bardzo pomyślnie. – Obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem potencjalnych najemców i podpisywane są kolejne umowy. Spółka rozważa w tej chwili budowę kina w pierwszym lub drugim etapie realizacji inwestycji. Wielkość multipleksu Cinema3D uzależniona jest od kończących się ostatecznych rozmów z operatorem spożywczym i powierzchni hipermarketu spożywczego.

– Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie ze strony najemców i przeprowadzone przez nas analizy rynku, jestem przekonany, że Brama Pomorza powtórzy sukces sprzedanej przez nas Galerii Twierdza w Kłodzku, która stała się największym centrum handlowym w regionie. Projekt w Chojnicach ma ogromny potencjał, aby z nawiązką powtórzyć to osiągnięcie – mówi Jan Mroczka, Prezes Zarządu Rank Progress SA.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, oddanie inwestycji do użytku planowane jest w ostatnim kwartale 2013 r.

Wielkopowierzchniowe centrum o charakterze regionalnym ma powstać też w Duchnowie, w gminie Wiązowna, 25 km od Warszawy. Zabezpieczony jest już teren pod inwestycję i trwają prace nad planem zagospodarowania przestrzennego. Obecnie prowadzone są rozmowy z wiodącym operatorem spożywczym. Powierzchnia całkowita obiektu ma wynieść blisko 70 tys. mkw., natomiast handlowa – 64 tys. mkw.

W liczącym niecałe 100 tys. mieszkańców Grudziądzu spółka Rank Progress planuje z kolei budowę parku handlowego. Firma zabezpieczyła teren oraz opracowała koncepcję architektoniczną obiektu. Zajmie on powierzchnię 6 tys. mkw., a handel odbywać się będzie na 5,4 tys. mkw.

Podobna inwestycja planowana jest w Miejscu Piastowym k. Krosna. Retail park ma powstać na liczącej ponad 5 ha działce, w sąsiedztwie już istniejącego marketu OBI, wybudowanego na zlecenie operatora przez Rank Progress. Powierzchnia całkowita obiektu to 5 tys. mkw.

W Kielcach natomiast Rank Progress zapowiedział realizację centrum regionalnego o powierzchni całkowitej 116 tys. mkw.