Artur Trela, dyrektor techniczny Gemini Park Bielsko Biała

Rosnące koszty energii elektrycznej zmuszają deweloperów i najemców do stosowania rozwiązań technologicznych, które zmniejszają koszty wspólne. Artur Trela, dyrektor techniczny Gemini Park Bielsko Biała podkreśla, że pozwala na to dobrze dobrana instalacja klimatyzacyjna i wentylacyjna.

– Poza oczywistymi jakościowymi korzyściami płynącymi ze zoptymalizowania parametrów powietrza, którym wszyscy oddychamy w centrum i w poszczególnych pomieszczeniach (jak temperatura, wilgotność, stężenie CO2 i ogólna bakteriologiczna czystość) urządzenia takie jak pompy ciepła dzięki swojej sprawności energetycznej zamieniają 1 kWh energii elektrycznej na 3 kWh do 5 kWh energii cieplnej. Jest to więc łatwo przeliczalna w skali roku oszczędność nie tylko na zużyciu mediów zasilających, ale również na obsłudze i konserwacji – wyjaśnia Artur Trela, dyrektor techniczny  Gemini Park Bielsko Biała.

Układ pomp ciepła zasilanych ze wspólnej instalacji zapewnia w okresie przejściowym przekazywanie ciepła z pomieszczeń wymagających schładzania do pomieszczeń wymagających ogrzewania, przez co układ staje się ekonomiczny.

– Pompy ciepła poza zasilaniem w energię elektryczną i podstawową konserwacją w połączeniu ze źródłami ciepła nie wymagają dodatkowego nakładu kosztów na opał, olej, gaz itp., których potrzebują kotłowe systemy ogrzewania. Dla najemców pompa ciepła jest jednym, spójnym urządzeniem technicznym, które może zarówno chłodzić jak i grzać lokal – dodaje Trela.

Centrum Handlowo-Rozrywkowe Gemini Park Bielsko-Biała otwarto w maju 2009 roku. Inwestorem i deweloperem projektu jest Gemini Holdings. Powierzchnia centrum wynosi 32 tys. mkw. Działa tam ponad 80 sklepów oraz punktów gastronomicznych i usługowych. Najemcą Gemini Park Bielsko-Biała jest m.in. hipermarket Real, H&M, C&A, New Yorker, S.Oliver oraz  Reserved, House, Mohito, Solar i Ryłko.