Wizualizacja CH Forum Radunia

Centrum Handlowe Forum Radunia, którego inwestorem jest holenderska spółka Multi Development Poland powstanie w Gdańsku na terenie Targu Rakowego i Siennego. Według informacji inwestora powierzchnia całkowita kompleksu ma wynosić 51 tysięcy metrów kwadratowych, a handlowa 31 tys. mkw. W obiekcie znajdą się liczne lokale gastronomiczne, duże kino oraz supermarket. Reszta to biura, Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska oraz parking dla 1300 pojazdów.

Multi Development Poland 27 kwietnie 2012 podpisał umowę z gminą Gdańsk oraz PKP SA w sprawie przebudowy Targu Rakowego i Siennego. Powstanie tam centrum handlowe Forum Radunia, a także inne obiekty (biura, kino, parking podziemny). Zrealizowany zostanie też ciąg pieszy, który powstanie na przedłużeniu Drogi Królewskiej i poprowadzi w kierunku Urzędu Miejskiego w Gdańsku przy Nowych Ogrodach.

Zgodnie z dokumentem gmina wniesie do spółki grunty warte średnio 130 mln zł i obejmie w niej 49 proc. udziałów. Z kolei Multi Development zapewni finansowanie inwestycji i obejmie w spółce 51 proc. udziałów. Realizacja inwestycji może kosztować nawet 1 miliard złotych i  obejmie ona obszar 5,5 ha. Całkowita powierzchnia wszystkich nowo budowanych obiektów wyniesie 100 tys.. mkw. z czego 50 tys. mkw. stanowić będzie powierzchnia handlowa. Projekt zostanie zrealizowany w formule PPP – partnerstwa publiczno-prywatnego.

– To projekt, który ożywi śródmieście Gdańska ważny i dla nas i dla miasta. Wierzymy, że ustanowi nowy standard przebudowy śródmieścia miast w Polsce – podkreślał Ronald Dasbach, dyrektor Multi Development na Europę.

Roboty budowlane poprzedzą prace archeologiczne, które maja się rozpocząć latem 2012 roku. Na wiosnę 2013 roku ma ruszyć budowa płyty nad torowiskiem kolejowym na której stanie część inwestycji. Do połowy 2014 r. przewidziano otwarcie przystanku SKM Gdańsk Śródmieście. Całe przedsięwzięcie sfinalizowane ma zostać do roku 2020. Centrum handlowe ma być jednak ukończone i otwarte w 2015 roku.

Multi Development Poland to spółka należąca do Multi Corporation bv, holenderskiego dewelopera specjalizującego się w budowie śródmiejskich powierzchni handlowych w Europie i Turcji, który buduje i zarządza centrami handlowymi oraz inwestycjami biurowymi. Grupa działa w 14 krajach Europy. Główna siedziba firmy mieści się w Holandii, a jej biura znajdują się m.in. w Belgii, Francji, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech.