Michał Skaliński

O ekologicznych certyfikatach dla centrów handlowych rozmawiamy z Michałem Skalińskim, ekspertem rynku nieruchomości komercyjnych z ponad 18-letnim doświadczeniem z zakresu zarządzania najbardziej prestiżowymi obiektami w Polsce.

– Czternaście obiektów na liście certyfikowanych centrów handlowych, to Pana zdaniem dużo czy mało?

– To mała liczba w porównaniu z biurami, gdzie obiektów certyfikowanych jest znacznie więcej.

– Jak pod tym względem wypadamy na tle innych krajów w regionie?

– System BREEAM powstał na przykład w Wielkiej Brytanii w 1990 roku. W Polsce został zastosowany później. Mamy dopiero pięć lat doświadczenia w certyfikowaniu obiektów, ale i tak przodujemy w naszym regionie Europy pod względem ich liczby. Nic jednak dziwnego, że w Anglii jest ich o wiele więcej. W Stanach Zjednoczonych funkcjonuje system LEED. Jest on podobny do BREEAM pod względem stosowanych kryteriów, ale nieco inaczej oceniający projekty. W Niemczech stworzono własny system krajowy DGNB. Nasi zachodnio sąsiedzi bardzo dbają o to, żeby było u nich jak najwięcej certyfikowanych budynków. Korporacje na zachodzie zwracają uwagę na oszczędności energii czy wody.

– Jakie są główne korzyści z posiadania certyfikatu BREEAM dla właściciela i zarządzającego obiektem?

– Należy przede wszystkim wyróżnić trzy główne aspekty, dla których warto dążyć do uzyskania certyfikatu. Przede wszystkim ważny jest aspekt ekonomiczny: budynek jest tańszy w eksploatacji. Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem jest aspekt środowiskowy. Nie zanieczyszczamy środowiska. Jesteśmy zrównoważeni ze środowiskiem naturalnym i zmniejszamy wpływ gazów cieplarnianych do atmosfery. Trzeci jest aspekt socjalny, który ma silny związek z komfortem przebywania w znacznie lepszych niż standardowe budynkach. To są trzy najważniejsze czynniki, dla których klasyfikujemy i certyfikujemy budynki.

– Co jest największym problemem w procesie ubiegania się o certyfikaty ekologiczne?

– Jedynym problemem jest niewielka liczba asesorów niezbędnych do uzyskania certyfikat BREEAM.