Andrzej Osika, członek zarządu MIG

Grupa Marketing Investment Group (MIG) to firma, która prowadzi około 130 sklepów w konceptach Sizeer, 50 Style, Timberland, Umbro, Symbiosis, Lacoste/Bench. O perspektywie rozwoju sieci na polskim rynku, o planach, trendach i zagrożeniach opowiada Andrzej Osika, członek zarządu MIG.

– W branży sport/lifestyle perspektywy są obiecujące. Z roku na rok nasze społeczeństwo staje się coraz bogatsze, badania pokazują stały wzrost na rynku dóbr luksusowych. Marki są coraz bardziej dostępne a Polska w końcu dogania Europę Zachodnią, zmniejszając dystans dostępności asortymentowej w sklepach. Najlepsze i najbardziej znane marki na świecie świetnie radzą sobie na polskim rynku, bo jest na nie popyt. Nasi klenci, szczególnie w sieci Sizeer oraz Timberland, poszukuja wyrobów znanych firm. Coraz młodsi konsumenci są coraz bardziej świadomi marek i wartości jakie za nimi idą. Nie chodzi tylko o względy wizerunkowe – młodzi ludzie doceniają także jakość produktu, innowacyjny design – potrafią ocenić realną wartość zakupu. Jednocześnie – rozpoczynają poszukiwania własnego stylu, wyjątkowości. Obserwujemy rynek i staramy się dostosować naszą ofertę właśnie do tych tendencji.

– Zagrożeniem dla rozwoju branży jest ogólny spadek konsumpcji a co za tym idzie – sprzedaży detalicznej. Mamy nadzieję, że kolejna fala kryzysu nie wstrząśnie polskim rynkiem. Ponadto intensywnie obserwujemy rynek centrów handlowych oraz ich rozwój w Polskich miastach. Zbyt duże nasycenie centrami handlowymi może spowodować zbyt silną konkurencję w obrębie produktów z tej samej kategorii. Kolejną negatywną tendencją jest agresywna polityka cenowa niektórych sieci, organizacja wyprzedaży w środku sezonu – innymi słowy przyzwyczajanie klientów do stałego poziomu cen. Daje to detalistom możliwość generowania marż, ale w połączeniu ze stale rosnącymi kosztami prowadzenia działalności – odbija się to na rentowności biznesu. Dużym dyskomfortem są dla branży handlowej także wahania kursów walut.

Zdaniem zarządu, trendem, który w pewnym sensie determinuje obecność konkretnych marek i konkretnych produktów jest pozycjonowanie się poszczególnych centrów handlowych w obrębie miast. – Obserwujemy komunikację istniejących centrów, a także tych, które są w budowie. Do takiej komunikacji staramy się dostosować odpowiednią ofertę.