Jan von Lewinski, dyrektor zarządzający Antan Development Polska

– Perspektywy biznesu prowadzonego według przyjętego przez Grupę Antan modelu na polskim rynku są obiecujące. Warto jednak mieć świadomość lokalnych uwarunkowań i globalnej sytuacji ekonomicznej oraz mechanizmów nią kierujących – powiedział Jan von Lewinski, dyrektor zarządzający Antan Development Polska.

– Podstawowymi zagrożeniami, które dotykają inwestorów o profilu naszej grupy są kwestie związane z finansowaniem projektów, zwłaszcza różnice kursowe oraz zwrot VAT. 180 dni, które zabiera procedura zwrotu VAT, a także duże kwoty, o jakich mówimy – to znaczące ograniczenie w sytuacji, gdy realizujemy projekt w oparciu o kredyt bankowy lub fundusze typu equity. Nikt nie korzysta na takim rozwiązaniu – poza skarbem państwa oczywiście.

– Warto zwrócić również uwagę na aktualne stopy procentowe, w porównaniu z analogicznymi wskaźnikami – np. w Niemczech. Ci, którzy, na co dzień wykorzystują środki pochodzące z zachodu, a więc takie, które oprocentowane są w ponad 95 proc. w euro, zdają sobie sprawę, ile czasu oraz pieniędzy wymaga stworzenie mechanizmu umożliwiającego ich legalne wykorzystanie i wprowadzenie do obrotu w Polsce – dodał Jan von Lewinski.

Antan Development Polska powstała w 2007 r. Należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw Antan, która istnieje od 1950 r. Działa w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Izraelu i Polsce. Firma działa przede wszystkim na rynku nieruchomości.