Wizualizacja Centrum Handlowo-Rozrywkowego Sukcesja

Centrum Handlowo-Rozrywkowe Sukcesja to wielofunkcyjny kompleks, który powstanie przy al. Politechniki 5 w Łodzi, w pobliżu ścisłego centrum miasta, kampusu Politechniki Łódzkiej oraz Międzynarodowych Targów Łódzkich. Inwestorem obiektu jest spółka Fabryka Biznesu sp. z o.o., która na inwestora zastępczego budowy wybrała spółkę Metro Properties.

Atutem inwestycji jest lokalizacja w miejscu dobrze skomunikowanym z innymi dzielnicami Łodzi i drogą krajową nr 1. Jak wynika z badań GfK Polonia, przeprowadzonych dla Fabryki Biznesu, potencjalnie 900 tys. osób będzie mogło dojechać tu z różnych rejonów miasta i aglomeracji łódzkiej w ciągu maksymalnie pół godziny, w tym aż 338 tys. w czasie nie przekraczającym 10 minut.

Sukcesja powstanie w sąsiedztwie Międzynarodowych Targów Łódzkich, które w lutym 2012 roku oddały do użytku Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze, jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Nieopodal mającej powstać Fabryki Biznesu, polsko-hiszpańska grupa inwestorów zaczęła już wznosić duże osiedle mieszkaniowe (docelowo 2 tys. mieszkań). Dzięki tym inwestycjom doskonale zlokalizowany, ale zaniedbany dotychczas postindustrialny rejon Łodzi zmieni się, jak podkreślają inwestorzy, w najbliższych latach diametralnie, w atrakcyjnie zagospodarowany i tętniący życiem. Krzysztof Apostolidis, prezes Fabryki Biznesu, podkreśla, że strefa rozrywkowo-rekreacyjna z multipleksem stanie się bardzo ważną częścią kompleksu, ponieważ Sukcesja ma być nie tylko miejscem robienia zakupów, ale przede wszystkim spędzania wolnego czasu.

Dzięki atrakcyjnemu zagospodarowaniu terenu (m.in. zieleń i fontanny na całej długości przy al. Politechniki) kompleks będzie w interesujący sposób otwierał się na przestrzeń publiczną. Intencją inwestora jest, aby centrum stało się nie tylko miejscem robienia zakupów, ale przede wszystkim spędzania wolnego czasu. Sukcesja jest też pierwszą w województwie łódzkim inwestycją w branży nieruchomości komercyjnych, uznaną przez Urząd Marszałkowski w Łodzi za projekt kluczowy dla regionu. Otrzymała w związku z tym dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego „na odnowę obszarów miejskich”.

Sukcesja została niedawno oficjalnie zarejestrowana w BRE Global Ltd, instytucji przyznającej międzynarodowe certyfikaty zrównoważonego rozwoju BREEAM (BRE Environmental Assessment Method). Zostaną w niej wykorzystane m.in. pompy ciepła, oświetlenie ledowe, woda deszczowa, nowoczesny system BMS, będzie również zielony dach.

Projekt autorstwa wrocławskiej pracowni Group-Arch zakłada połączenie nowoczesnej architektury z nawiązującą do industrialnej przeszłości Łodzi. m.in. licowana naturalną cegłą frontowa elewacja nawiąże do elewacji łódzkich fabryk z przełomu XIX i XX wieku, wewnątrz zostanie wykorzystanych wiele oryginalnych elementów architektonicznych z tego okresu. Na terenie kompleksu znajdą się: galeria handlowa z food court’em, trzygwiazdkowy hotel klasy biznesowej z zapleczem konferencyjnym, strefa rozrywkowo-rekreacyjna (m.in. 9-salowy multipleks, klub fitness i plac zabaw dla dzieci) oraz dwupoziomowy parking. Powierzchnia użytkowa wynosi ponad 120 tys. mkw., a powierzchnia najmu blisko 50 tys. mkw. Planowana liczba sklepów i punktów usługowych: 172, liczba miejsc parkingowych: 1017, hotel: 147 pokoi ( 7 tys. mkw.), kino: 9 sal, 1800 miejsc. Powierzchnia terenu na którym powstanie kompleks to 3,2 ha.

Inwestor otrzymał już prawomocne pozwolenie na budowę, która ma się rozpocząć w 2012 roku. Oddanie do użytku zaplanowane jest na 2014r.