Wizualizacja Korony Kielce

Rynek centrów handlowych w II kw. 2012 r. powiększył się o 132 tys. mkw. w pięciu nowych i dwóch rozbudowanych obiektach. Całkowita powierzchnia najmu w centrach handlowych wynosi obecnie 7,8 mln mkw. W sumie od początku roku podaż powierzchni w centrach handlowych wzrosła o 220 tys. mkw., co stanowi ok. 50 proc. zapowiadanego na ten rok wolumenu.

Połowa oddanej do użytku powierzchni przypadła na ośrodki liczące poniżej 200 tys. mieszkańców, co potwierdza rosnące zainteresowanie deweloperów mniejszymi miastami w Polsce. Największym projektem oddanym do użytku w II kw. jest zrealizowana przez Libra Project Galeria Korona (34 tys. mkw.) w Kielcach. Po powiększonej w zeszłym roku do 66 tys. mkw. Galerii Echo, jest to drugi w tym mieście obiekt o podobnym profilu i zestawie najemców. W Gorzowie Wielkopolskim otwarto centrum Nowa Park (32,5 tys. mkw.), a w Tczewie – Galerię Kociewską (14 tys. mkw.) z supermarketem, 4-salowym kinem i sklepami znanych marek.

Dzięki powiększeniu centrum Jantar w Słupsku, obiekt rozszerzył swoją ofertę o część rozrywkową (pierwszy w mieście multipleks oraz kręgielnia), a także szereg marek debiutujących na lokalnym rynku. We Wrocławiu, w ramach kompleksu biurowo – mieszkaniowego Sky Tower, otwarto galerię handlową o tej samej nazwie. Z kolei Galeria Brwinów (6,2 tys. mkw.) w podwarszawskim Brwinowie to przykład rosnącego segmentu centrów typu convenience.

Centra wyprzedażowe, których funkcjonuje obecnie siedem, umacniają swoją pozycję. Kolejne trzy obiekty tego typu są obecnie w budowie, z czego otwarcie dwóch – Outlet Park w Szczecinie (Echo Investment) i Ptak Outlet w Rzgowie pod Łodzią (Ptak Holding) ma nastąpić jeszcze w 2012 r.

Poziom pustostanów w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców nie uległ dużym wahaniom w stosunku do I kw. 2012 r. Popyt w sektorze parków handlowych, zwłaszcza wśród najemców z branży odzieżowej, jest zdecydowanie niższy niż w przypadku centrów. Natomiast perspektywiczny wydaje się rynek niewielkich parków handlowych, centrów typu convenience czy tzw. „strip malli (czyli obiektów o powierzchni nie przekraczającej zwykle 5 tys. mkw.). Z obserwacji ekspertów Jones Lang LaSalle wynika, że ten rosnący segment rynku dobrze sprawdza się w małych miastach, gdzie jest alternatywą dla regularnych centrów handlowych.

W minionym kwartale zadebiutowało w kraju kilka marek np. Karen Millen, LC Waikiki, COS, Kari, Tretorn czy Carpisa. Zapowiadany jest także debiut Victoria’s Secret i American Eagle Outfitters. Kolejne sieci poszukują możliwości zaistnienia na polskim rynku.

Stawki czynszowe za najlepsze lokale w wiodących centrach pozostały w znacznej mierze na poziomie z ubiegłego kwartału. Jedynie w Warszawie odnotowano wzrost o około 5 proc., który jest związany z prowadzoną obecnie rekomercjalizacją w kilku kluczowych na tym rynku obiektach.

Obecnie w całym kraju w budowie jest dalsze 620 tys. mkw. z perspektywą otwarcia w ciągu najbliższych dwóch lat. Najwięcej powierzchni (60 proc.) przypada na centra handlowe małe i średnie (poniżej 40 tys. mkw.) i powstające w miastach o populacji poniżej 200 tys.  mieszkańców (51 proc.). W głównych aglomeracjach realizowane jest obecnie 302 tys. mkw., z czego otwarcie 80 proc. planowane jest na 2013 r. (Poznań City Centre, Auchan Bronowice, Wzgórze, Galeria Katowicka, Plac Unii).

Grażyna Melibruda, Dyrektor w Dziale Powierzchni Handlowych Jones Lang LaSalle ocenia, że rozwój sieci handlowych, choć wciąż bardzo ostrożny, charakteryzuje się sporą stabilnością.

-Nowe lokalizacje nadal pozostają przedmiotem dokładnych analiz w celu uniknięcia efektu kanibalizacji. Negatywne efekty kryzysu zmusiły wielu operatorów do restrukturyzacji portfela i rezygnacji z najmniej efektywnych placówek. Niektóre z sieci, w oczekiwaniu na poprawę ogólnej sytuacji ekonomicznej, tymczasowo wstrzymały rozwój. Inne, szczególnie te oferujące asortyment ze średniej półki cenowej, wciąż prowadzą intensywną ekspansję.