Wizualizacja centrum handlowo- rozrywkowego Sukcesja

Centrum Handlowo-Rozrywkowe Sukcesja to wielofunkcyjny kompleks, który ma stworzyć nową jakość w Łodzi. Będzie miejscem spędzania wolnego czasu, przyjaznym dla mieszkańców i środowiska, łączącym nowoczesną architekturę i najnowsze technologie z tradycją. Jego inwestorem jest łódzka spółka Fabryka Biznesu.

W Centrum znajdą się: galeria handlowa z food courtem (około 170 sklepów i punktów usługowych, w tym marki nieobecne dotychczas w mieście), hotel klasy biznesowej, dwupoziomowy parking na ponad 1 tys. miejsc oraz duża strefa rozrywkowo-rekreacyjna.

Będą w niej m.in. jedno z najnowocześniejszych w kraju kin Helios (ponad 2100 miejsc, 9 sal, w tym premierowa i do projekcji 3D), klub fitness z 300-metrowym tarasem, park rozrywki z torem kręglarskim, bilardem i bogatą ofertą dla dzieci, ścianka wspinaczkowa oraz plac zabaw (z możliwością pozostawienia dzieci pod opieką). Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie około 120 tys. mkw., najmu prawie 50 tys. mkw., a terenu 3,2 ha.

Sukcesja powstanie przy al. Politechniki 5, w pobliżu Międzynarodowych Targów Łódzkich, kampusu Politechniki Łódzkiej oraz drogi krajowej nr 1, w miejscu doskonale skomunikowanym z innymi dzielnicami i miejscowościami w aglomeracji. To jeden z najdynamiczniej rozwijających się rejonów miasta, który przekształca się w nowe centrum Łodzi. W tym roku zostało tu oddane do użytku Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze MTŁ, powstaje jedno z największych w mieście osiedli mieszkaniowych (docelowo łącznie 2000 mieszkań), trwają przygotowania do budowy Akademickiego Centrum Sportu (planowany termin otwarcia – 2014 r.) oraz kolejnego osiedla (800 mieszkań).

Projektanci z wrocławskiej pracowni Group-Arch postawili na dużą funkcjonalność obiektu, m.in. intuicyjną komunikację przestrzeni przyjaznej dla klienta oraz wygodne parkingi o czytelnym układzie miejsc i łatwym systemie identyfikacji. W celu ułatwienia zakupów w galerii handlowej powstaną strefy branżowe, a food court z urozmaiconą ofertą gastronomiczną znajdzie się w odrębnej części pasażu, podzielonej na wyspy zróżnicowane pod względem aranżacyjnym i ofertowym. Zaplanowano również liczne udogodnienia dla rodzin z dziećmi.

Projekt Sukcesji został dostosowany do wymogów międzynarodowego certyfikatu BREEAM i zatwierdzony przez BRE Global Ltd, instytucji przyznającej te certyfikaty. Przewiduje m.in. pompy ciepła, oświetlenie LED i zielony dach, podlewany specjalnie magazynowaną wodą deszczową. Nowoczesny system BMS zapewni natomiast nie tylko komfort, funkcjonalność i bezpieczeństwo, ale umożliwi także precyzyjnie określenie potrzeb zużycia mediów, a tym samym rozliczania kosztów ponoszonych przez najemców.

Obiekt ma być ekologiczny i energooszczędny, przede wszystkim jednak przyjazny klientom, najemcom i środowisku, zachęcający jednocześnie do zdrowego trybu życia. Będą w nim np. parking dla rowerów niedaleko wejścia i multimedialny kiosk z rozkładem jazdy komunikacji miejskiej. Architekci dołożyli również starań, aby teren wokół Centrum został atrakcyjnie zagospodarowany, z zielenią i fontannami na całej długości przy al. Politechniki, a kompleks otwarty na przestrzeń publiczną.
Inwestorem zastępczym budowy została spółka Metro Properties.

Trwa komercjalizacja Sukcesji, a oddanie do użytku ma nastąpić w 2014 roku.