Jacek Wachowicz, Dyrektor ds. Wynajmu i Sprzedaży GTC SA

 – W Polsce skupiamy się obecnie na realizacji dwóch centrów handlowych w Warszawie – powiedział Jacek Wachowicz. Część z pozyskanych środków z GPW może zostać przeznaczona na realizację centrów handlowych  w Wilanowie i na Białołęce. Są to dla GTC kluczowe dwa projekty w perspektywie najbliższych miesięcy, nie mogę jednak udzielić informacji, jaki dokładnie procent środków z emisji zostanie wykorzystany na ich realizację.

Spólka Global Trade Centre SA dzięki emisji akcji na GPW pozyskała 445 mln zł.

– Łączny koszt obu inwestycji w Warszawie wyniesie około 320 mln euro, z czego część już została wydana na zakup gruntów. Natomiast pozostałe środki na finansowanie inwestycji będą pochodziły z kredytów bankowych. Galeria Wilanów znajduje się w fazie projektowej. W przypadku centrum na Białołęce, rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi po skonsolidowaniu działki niezbędnej do realizacji tej inwestycji oraz otrzymaniu pozwolenia na budowę. Mamy nadzieję, że realizacja obu obiektów rozpocznie się na początku 2013 roku. Ich komercjalizacja nie jest jeszcze prowadzona, ale już teraz cieszą się one ogromnym zainteresowaniem czołowych najemców.

– Sprzedaż wybranych, dojrzałych aktywów i pozyskiwania w ten sposób pieniędzy na nowe inwestycje, stanowi od wielu lat element strategii biznesowej GTC. Każdego roku sprzedajemy jeden lub dwa projekty – w 2011 roku była to Galeria Mokotów, a w bieżącym – Platinium Business Park w Warszawie. Zgodnie z trzyletnim planem wzmocnienia płynności spółki, sprzedaż wybranych centrów handlowych jest możliwa, ale obecnie nie można jeszcze mówić o konkretnych obiektach, kwotach i terminach – dodał Jacek Wachowicz.

Centrum Handlowe w Wilanowie ma mieć nawet 75 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia. Tworzyć je mają dwa budynki – mniejszy o powierzchni kilkunastu tys. mkw. oraz większy, którego powierzchnia sięgać ma 60 tys. mkw. Spółka zapowiada, że zostanie on zrealizowany w roku 2014. Natomiast obiekt na Białołęce będzie miał ok. 60 tys. mkw. powierzchni najmu.

GTC to firma deweloperska działająca na terenie regionu Europy Środkowo- i Południowo-Wschodniej. Portfolio spółki stanowi blisko 850 tys. mkw. wybudowanej powierzchni najmu netto i około 290 tys. mkw. powierzchni mieszkalnej.