Wizualizacja CH Ogrody w Elblągu

W pierwszej połowie lipca 2012 roku uprawomocnił się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu rozbudowywanego Centrum Handlowego Ogrody w Elblągu. Pozwoli to rozpocząć prace budowlane w III kwartale 2012 r.

– Zgodnie z naszymi założeniami procedura uchwalania miejscowego planu dla centrum przebiegła sprawnie i zgodnie z harmonogramem: radni uchwalili go znaczącą większością głosów 29 maja, a 26 czerwca został on opublikowany – mówi Tomasz Szewczyk, Prezes Zarządu Acteeum Central Europe, firmy odpowiedzialnej z ramienia inwestora, CBRE Global Investors, za rozbudowę i komercjalizację obiektu. – Będziemy chcieli dzięki temu uzyskać pozwolenie na budowę na przełomie sierpnia i września oraz rozpocząć rozbudowę jeszcze w III kwartale tego roku. Prace budowlane zakończymy na początku 2014 roku.

Uchwalony plan obejmuje tereny zlokalizowane pomiędzy ulicami: Ogólną, Żyrardowską, Wiślicką i Płk. Dąbka. Jego zapisy dotyczą rozbudowy samego centrum, jak również przestrzeni publicznych oraz rozwiązań komunikacyjnych wokół Ogrodów. Układ drogowy w tym rejonie zostanie przebudowany w sposób zapewniający maksymalny komfort klientom i mieszkańcom. Zakres przebudowy został już uzgodniony z Urzędem Miasta.

W zakresie estetyki przestrzeni publicznych rozbudowa Ogrodów zagospodaruje narożnik ulic Płk. Dąbka i Ogólnej, tworząc atrakcyjne miejsce spędzania wolnego czasu oraz wizytówkę tej części miasta. Jako centrum najnowszej generacji obiekt zyska nowoczesną architekturę i atrakcyjne otoczenie. Dodatkowo inwestor zmodernizuje okoliczne place zabaw – podpisane zostały już stosowne umowy ze wspólnotami mieszkaniowymi w tym zakresie. Modernizację placów zabaw właściciel centrum przeprowadzi na własny koszt.

Po rozbudowie powierzchnia najmu Ogrodów powiększy się ponad dwukrotnie i wyniesie 43,5 tys. mkw. Na dwóch poziomach zostanie zlokalizowanych ponad 130 sklepów i punktów usługowych. Dla klientów rozbudowanego centrum zostanie przeznaczonych ok. 1 tys. miejsc parkingowych na 3 poziomach. Komercjalizacja nowego projektu jest w bardzo zaawansowanej fazie.

Pojawią się tu nowe, popularne brandy, które klienci znali dotychczas z Trójmiasta, w tym dwupoziomowe salony znanych światowych i oczekiwanych w mieście marek modowych. W nowej aranżacji pojawią się w Ogrodach również salony już obecnych w Elblągu brandów, m.in.: Reserved, Cropp Town, Rossmann, Orsay. Klientów przyciągną też: nowa oferta rozrywki i spędzania wolnego czasu – wielosalowe kino oraz bogata oferta restauracji i kawiarni.

Ogrody to jeden z pionierskich w naszym kraju projektów wykorzystania potencjału i podnoszenia wartości centrów handlowych pierwszej generacji poprzez ich przekształcanie w nowoczesne i wielofunkcyjne obiekty. Inwestorem rozbudowy CH Ogrody jest CBRE Global Investors, a za rozbudowę i komercjalizację odpowiada firma Acteeum Central Europe. Komercjalizację wspiera także CBRE. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia ESA.

CBRE Global Investors jest częścią grupy CBRE. Spółka jest obecna w 21 krajach i od przeszło 39 lat świadczy usługi dla ponad 600 klientów instytucjonalnych. Wartość zarządzanych aktywów to 94,8 mld USD. W Polsce CBRE Global Investors zarządza ośmioma nieruchomościami należącymi do funduszy PFCE i PFCEE. Są to m.in.: Centrum Handlowe Ogrody w Elblągu, Centrum Handlowe Sarni Stok w Bielsku Białej, Centrum Handlowe King Cross Praga, Domy Towarowe Wars Sawa Junior, Złote Tarasy w Warszawie.

Acteeum Central Europe Sp. z o.o. należy do Acteeum Group – firmy działającej w branży deweloperskiej i na rynku zarządzania nieruchomościami. Zainteresowanie Acteeum skupia się na miastach średniej wielkości i dotyczy budowy tradycyjnych galerii handlowych, a także retail parków. W Polsce aktualnie spółka jest obecna jako współinwestor budowy Galerii Solnej w Inowrocławiu oraz prowadzi rozbudowę dwóch centrów handlowych należących do CBRE Global Investors: Sarni Stok w Bielsku-Białej oraz Ogrody w Elblągu, a także negocjuje zakup kolejnych terenów pod inwestycje komercyjne.