Wizualizacja CH Ogrody

Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie przyjęło wniosku o zaskarżenie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla rozbudowy Centrum Handlowego Ogrody w Elblągu. Według badań PBS DGA ponad 75 proc. mieszkańców Elbląga pozytywnie postrzega projekt rozbudowy Ogrodów.

– Jesteśmy zadowoleni z postanowienia SKO. Informacje o złożonym wniosku były dla nas zaskoczeniem, szczególnie w kontekście pozytywnie zakończonych w marcu konsultacji społecznych. – mówi Tomasz Szewczyk, prezes Acteeum Central Europe, występujący w imieniu inwestora, CBRE Global Investors.

– Inwestycja rozbudowy Ogrodów cieszy się poparciem mieszkańców Elbląga, o czym świadczą przeprowadzone przez inwestora badania, jak również poparcie Forum Rozwoju Elbląga oraz indywidualne wypowiedzi mieszkańców na forach internetowych. W ramach prac projektowych dołożyliśmy wszelkich starań, aby ograniczyć uciążliwość prac budowlanych dla okolicznych mieszkańców. Jako inwestor zobowiązaliśmy się do modernizacji infrastruktury drogowej wokół Ogrodów, co wpłynie nie tylko na ułatwienie dojazdu do galerii, ale również podniesie jakość komunikacji dla mieszkańców Elbląga. Posiadamy ważną, ostateczną decyzję środowiskową i planujemy w tym roku rozpocząć prace budowlane na terenie inwestycji- podkreśla Tomasz Szewczyk.

W procesie przyznawania decyzji środowiskowej i określania uwarunkowań środowiskowych dla inwestycji rozbudowy CH Ogrody organ decyzyjny (Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Elbląg) wziął pod uwagę szereg kryteriów istotnych dla przyszłego rozwoju tej części miasta, w której zlokalizowana jest inwestycja (osiedla mieszkaniowe: Zawada i Nad Jarem) oraz jakości życia okolicznych mieszkańców w czasie trwania rozbudowy. Na potrzeby wniosku o decyzję przygotowano analizy dotyczące m.in. emisji spalin, poziomu hałasu czy analizę komunikacyjną które pokazały, że po rozbudowie centrum będzie jeszcze bardziej przyjazne środowisku, a tym samym zwiększy się komfort życia mieszkańców z najbliższego sąsiedztwa Ogrodów. Trwa także procedura zmierzająca do uzyskania przez Ogrody certyfikatu zrównoważonego budownictwa BREEAM, który potwierdza proekologiczność zastosowanych rozwiązań projektowych, materiałów i urządzeń, a także całego procesu inwestycyjnego.

– W ramach rozbudowy Ogrodów staramy się również wspierać lokalnych przedsiębiorców – mówi Tomasz Szewczyk. – Stworzyliśmy program franczyzowy Rozkwitaj w Ogrodach, w ramach którego ułatwiamy kontakty pomiędzy franczyzodawcami, a franczyzobiorcami. Niezależnie od tego jesteśmy otwarci na inicjatywy elbląskich firm związane z ich obecnością w Ogrodach. Z wieloma z nich podjęliśmy już rozmowy, na wszystkie pytania i wątpliwości odpowiadaliśmy także m.in. podczas konsultacji społecznych.

Inwestorem rozbudowy CH Ogrody jest spółka CBRE Global Investors, a za rozbudowę i komercjalizację odpowiada firma Acteeum Central Europe. Komercjalizację wspiera CBRE. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia ESA.

CH Ogrody działa od 2002 roku. Obecnie obiekt ma 17,5 tys. mkw. powierzchni najmu (w tym 10, 2 tys. mkw. Carrefour) i znajduje się w nim 55 lokali handlowych i usługowych. Po rozbudowie obiekt będzie miał 43, 5 tys. mkw. powierzchni najmu (w tym 10, 2 tys. mkw. Carrefour). W obiekcie znajdzie się 130 lokali handlowych i usługowych, a także kino wielosalowe. Na trzech poziomach znajdzie się 1260 miejsc parkingowych na 3 poziomach. Zakończenie rozbudowy planowane jest na I kw. 2014 r.

CBRE Global Investors, część grupy CBRE, jest obecna w 21 krajach i od przeszło 39 lat świadczy usługi dla ponad 600 klientów instytucjonalnych. Wartość zarządzanych aktywów to 94,8 mld USD. W Polsce CBRE Global Investors zarządza ośmioma nieruchomościami należącymi do funduszy PFCE i PFCEE. Są to m.in.: Centrum Handlowe Ogrody w Elblągu, Centrum Handlowe Sarni Stok w Bielsku Białej, Centrum Handlowe King Cross Praga, Domy Towarowe Wars Sawa Junior, Złote Tarasy w Warszawie.

Acteeum Central Europe Sp. z o.o. należy do Acteeum Group – firmy działającej w branży deweloperskiej i na rynku zarządzania nieruchomościami. Zainteresowanie Acteeum skupia się na miastach średniej wielkości i dotyczy budowy tradycyjnych galerii handlowych, a także retail parków. W Polsce aktualnie spółka jest obecna jako współinwestor budowy Galerii Solnej w Inowrocławiu oraz prowadzi rozbudowę dwóch centrów handlowych należących do CBRE Global Investors: Sarni Stok w Bielsku-Białej oraz Ogrody w Elblągu, a także negocjuje zakup kolejnych terenów pod inwestycje komercyjne.