Galeria Gniezno

Z powodu nawałnicy jaka 5 sierpnia 2012 przeszła w województwie wielkopolskim zamknięta została Galeria Gniezno. Bezpośrednią przyczyną ewakuacji było uszkodzenie części dachu powstałe pod naporem deszczu, jaki zgromadził się na dachu centrum, a którego spusty dachowe nie były w stanie odprowadzić. W wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał.

Zarządca budynku, firma Apsys nie mogąc przewidzieć zakresu ewentualnych innych szkód wywołanych nawałnicą, podjęła decyzję o zamknięciu i zabezpieczeniu obiektu. Obecnie zarządca obiektu oczekuje na ocenę rzeczoznawców, po której podjęte zostaną prace mające na celu naprawienie skutków nawałnicy. Zarządca planuje otworzyć Galerię ponownie dopiero po potwierdzeniu przez nadzór budowlany, iż obiekt spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. 

Galeria Gniezno została oddana do użytku w kwietniu 2005 roku. Jest zarządzana zgodnie z procedurami prawa budowlanego. W celu bieżącej kontroli stanu technicznego dwa razy w roku w obiekcie rzeczoznawcy przeprowadzają przeglądy budowlane, z których raporty składane są do nadzoru budowlanego. Wszystkie dotychczasowe przeglądy potwierdzają, że obiekt jest prawidłowo konserwowany i spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Powierzchnia całkowita Galerii Gniezno przekracza 17 tys. mkw. Najemcami jest 48
sklepów, min.: Carrefour, Kino Helios, Jysk, H&M, Reserved, CCC, New Yorker, Deichmann, Martes Sport i Takko Fashion. Na parkingu jest miejsce dla 644 samochodów. 

Właścicielem Galerii Gniezno jest Pradera Galeria Gniezno sp. z o.o., należąca do funduszu PCEF zarządzanego przez Pradera Europe. W Polsce Pradera Europe reprezentowana jest przez spółkę Pradera Management Poland Sp. z o.o.