Sklep sieci Ikea

Szwedzki producent mebli sprzedał jednej ze swoich spółek prawa do znaku towarowego i logo IKEA. Transakcja- jak podkreślono- ma sprawić, że struktura organizacyjna firmy będzie bardziej klarowna. Przy okazji tej  transakcji firma zdecydowała się na publiczne ogłoszenie wartości marki. W transakcji zapłacono za nią 9 mld euro.

Ikea w notowaniu najbardziej wartościowych marek świata plasuje się w ósmej dziesiątce. Dla porównania na pierwszym miejscu rankingu BrandZ znajduje się firma Apple warta prawie 183 mld dolarów, na drugim miejscu firma IBM – warta prawie 116 mld dolarów, a na trzecim Google wart prawie 108 mld dolarów.

W ciągu ponad 60 lat Ikea ze Szwecji dotarła do ponad 40 krajów na całym świecie. Grupa rozrosła się w globalną markę, zatrudniającą 131 tysięcy pracowników, z wartością sprzedaży wynoszącą ponad 24,7 mld euro rocznie. W sierpniu 2011 r. Ikea posiadała swoje sklepy w ponad 38 krajach, z czego 287 sklepów w 26 krajach należała do grupy. Wszystkie sklepy Ikea są prowadzone na zasadzie franczyzy z Inter Ikea Systems BV. W Polsce sklepy Ikea znajdują się m.in. w: Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Łodzi czy Wrocławiu.