Empik cafe

– Spółka planuje w następnych latach zrównoważony rozwój sieci powiększając ją o kilkanaście lokalizacji rocznie– zapowiada Krzysztof Kaliciński, dyrektor zarządzający i członek zarządu spółki Empik Cafe i zaznacza, że liczba ta dotyczy wszystkich brandów zarządzanych przez spółkę: kawiarni, restauracji, bistro i lodziarni.

W 2012 roku spółka otworzyła 15 nowych lokali. Kolejny ma zostać otwarty w Szczecinie w buowanym tam Factory Outlet.

– Kawiarnia jest już gotowa i czeka na otwarcie centrum, które jest planowane na październik  Spółka planuje otwarcia zarówno formatu empik cafe jak i lodziarni Furore. Panujemy również remodeling kolejnych lokalizacji powiększając liczbę kawiarni empik cafe w nowym designie – dodaje Krzysztof Kaliciński.

W 2011 roku portfolio spółki powiększyło się o 2 nowe brandy: bakery cafe Bread & Butter, otwarte na poznańskim lotnisku oraz w warszawskich Złotych Tarasach oraz restaurację typu casual dining The Flame, otwartą na lotnisku w Gdańsku. Obydwa brandy zostały opracowane przez zespół empik cafe.

Spółka Empik Cafe powstała w 2008 r. jako joint-venture HDS Polska sp. z o.o. oraz Empik sp. z o.o . Spółka jest właścicielem siedmiu brandów gastronomicznych, tj. empik cafe, Bread & Butter, Voyage Cafe, Flying Bistro, Business Shark, Furore Ice Cream Shop oraz The Flame Restaurant & Bar. Lokale usytuowane są m.in. w centrach handlowych.