Wizualizacja Łódź Plaza

Międzynarodowa spółka deweloperska Plaza Centers N.V. w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2012 roku odnotowała stratę w kwocie 7 mln euro, wobec 32 mln euro zysku w pierwszym półroczu 2011 roku. Przychody spółki wzrosły w tym czasie o 42 proc. sięgając 34 mln euro. 

Wartość aktywów Plaza Centers na koniec czerwca 2012 roku wyniosła 1,14 mld euro.

– Pomimo trudnej sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych, Plaza ponownie wypracowała dobre wyniki, osiągając 42 proc. wzrost przychodów z działalności operacyjnej. Związany jest on ze wzrostem liczby zrealizowanych centrów handlowych – powiedział Ran Shtarkman, prezes Plaza Centers.

Ponadto Ran Shtarkman podkreśla, że dzięki stabilności finansowej, spółka będzie kontynuować program rozwoju. Pozostając czujnym na potencjalne zagrożenia dla biznesu wynikające z kryzysu strefy euro.

Plaz Centers w pierwszym półroczu 2012 roku uruchomiła centrum handlowe Kragujevec Plaza w Serbii (powierzchnia najmu 22 tys, mkw. GLA) oraz Koregaon Park Plaza w Indiach (powierzchnia całkowita 48 tys. mkw.). Również w tym okresie Plaza Centers w USA, poprzez spółki zależne sprzedała 47 z 49 posiadanych centrów handlowych. 

Plaza Centers N.V. to jeden z największych deweloperów centrów handlowo-rozrywkowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka jest obecna w regionie od 1996 r., koncentruje się na szybko rozwijających się rynkach, takich jak: Polska, Węgry, Czechy, Rumunia, Łotwa, Bułgaria, Serbia, Grecja, oraz w Indiach. Od 2010 Plaza Centers N.V. inwestuje także w USA. Plaza Centers zrealizowała już ponad 30 projektów w regionie CEE, w tym 10 w Polsce.

Obecnie na terenie kraju realizuje Centrum Łódź Plaza. Obiekt ma mieć ok. 35 tys. mkw. powierzchni handlowej oraz parking na 1000 samochodów. W galerii obok 120 sklepów powstanie supermarket, strefa gastronomiczna i usługowa oraz rozbudowana część rozrywkowa. Oprócz 10 – salowego kina Cinema City najemcą Łódź Plaza będzie park gier i rozrywek Fantasy Park. Otwarcie Łódź Plaza planowane jest na 2014 rok.