Korczowa Dolina

W pierwszej połowie tego roku już ponad 10 mln obywateli zza wschodniej granicy odwiedziło Polskę, z czego prawie 60 proc. stanowili obywatele Ukrainy. Działające od roku Centrum Handlu Korczowa Dolina z miesiąca na miesiąc odnotowuje wzrost liczby odwiedzających klientów z Ukrainy.

W połowie września do grona najemców Korczowej Doliny dołączą dwa nowe punkty handlowe zajmujące ponad 2 200 mkw. Na powierzchni 1 500 mkw. zostanie uruchomiony skład budowlany, 600 mkw. zajmą polscy producenci mebli: firmy Signal i Szynaka.

Ponad połowa obywateli Ukrainy odwiedzających Polskę przekracza granicę kilka razy w miesiącu a około 40 proc. kilka razy w tygodniu. Do wzrostu liczby odwiedzjących przyczynia się umowa o zasadach małego ruchu granicznego (MGR), która pozwala na swobodne przekraczanie granicy obywatelom z Ukrainy. Wprowadzenie przepisów MRG znacząco wpłynęło na ożywienie ruchu w pasie przygranicznym a co za tym idzie i wzrost wydatków w Polsce. Zdecydowana większość odwiedzin to przyjazdy w celu dokonania zakupów. Handel przygraniczny, jak podaje GUS, zwiększa polski eksport na wschód o jedną czwartą. Wydatki poniesione w Polsce przez obywateli z Ukrainy w II kwartale 2012 wynosiły 826 mln zł i były wyższe w porównaniu z poprzednim półroczem o 30 proc.

W strukturze wydatków obywateli z Ukrainy największą wartość stanowią materiały budowlane, sprzęt RTV i AGD, części samochodowe i żywność, w tym najchętniej kupowane mięso i wędliny. Znaczny udział w sprzedaży stanowią także ubrania, obuwie, kosmetyki i chemia, oraz elementy wyposażenia wnętrz. W odpowiedzi na oczekiwania klientów zza wschodniej granicy w połowie września, w Korczowej Dolinie na powierzchni 1 500 mkw. będzie uruchomiony market budowlany z elementami składu, 600 mkw. zajmie polski producent mebli. Firma Axi Immo odpowiedzialna za komercjalizację Korczowej Doliny prowadzi mocno zaawansowane rozmowy z kolejnymi najemcami z branży RTV/AGD, wyposażenia wnętrz i motoryzacyjnej.

Funkcjonujące od roku Centrum Handlu Korczowa Dolina położone zaledwie 2 km od największego przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej jest odpowiedzią na wzrastający handel przygraniczny. Lokalizacja obiektu przy najdłuższej trasie transeuropejskiej E40 oraz autostradzie A4, głównym szlaku komunikacyjnym łączącym Europę Zachodnią z Ukrainą, w strefie ruchu bezwizowego do 30 km to doskonałe miejsce dla polskich i zagranicznych sieci handlowych budujących swoją pozycję na rynkach wschodnich. Dodatkową zaletą zakupów w Korczowej Dolinie jest działający na miejscu punkt obsługi Tax Free obsługiwany przez najwyższej rangi specjalistę Global Blue, który coraz liczniej odwiedzają klienci zza wschodniej granicy. Pracownicy punktu Tax Free na miejscu pomagają klientom wypełniać niezbędne formalności i bezpośrednio w centrum mogą oni otrzymać zwrot podatku VAT od zakupionych towarów.

Inwestorem projektu jest spółka Korczowa Dolina, której większościowym udziałowcem jest Robert Karczewski. Zależne od Roberta Karczewskiego spółki są aktywne w dziedzinie generalnego wykonawstwa budynków kubaturowych zarówno w kraju jak i za granicą. Do zrealizowanych inwestycji należą obiekty handlowe sieci Decathlon, Selgros, Lidl.

Przedstawiciele Korczowej Doliny będą uczestnikami Shopping Center Forum&Trade Fair 2012. Więcej o forum na : www.scf2012.retailnet.pl.