Wizualizacja Galerii Katowickiej

Hala nowego dworca kolejowego w Katowicach, będącego częścią zintegrowanego kompleksu handlowego, zostanie otwarta 30 października 2012. Kolejnym etapem będzie uruchomienie Galerii Katowickiej, przewidziane na drugi kwartał 2013 roku.

W przylegającej do hali dworca Galerii Katowickiej powstanie 250 sklepów i punktów usługowych zlokalizowanych na obszarze 53 tys. mkw. Do dyspozycji użytkowników całego kompleksu oddany zostanie podziemny parking na 1, 2 tys. samochodów.

Neinver, inwestor obiektu będzie go prezentował podczas rozpoczynającego się 12 września, dwudniowego Shopping Center Forum 2012. Program Forum można znaleźć na stronie http://scf2012.retailnet.pl/program/

Otwarcie dworcowej hali odbędzie się po 17 miesiącach od rozpoczęcia budowy na Placu Wilhelma Szewczyka. W hali obsługi o powierzchni 5,8 tys. mkw., pasażerowie będą mieli do dyspozycji restauracje i kawiarnie, sklepy, kioski, księgarnia, cukiernia, apteka i inne usługi niezbędne dla podróżnych. Obok poczekalni i kas biletowych powstanie 31 punktów handlowo-usługowych.

 -Nowa hala dworca jest oparta na konstrukcji kielichowej, a główne wejście znajduje się pomiędzy dwoma najbardziej wyeksponowanymi filarami parasolowymi. Jesteśmy przekonani, że nowy dworzec będzie przez wiele lat służył mieszkańcom oraz podróżnym i stanie się wizytówką nowego centrum miasta – mówi Monika Olejnik-Okuniewska, rzecznik prasowy firmy Neinver.

– Katowicki dworzec kolejowy stanie się wkrótce centrum komunikacyjnym z prawdziwego zdarzenia, wzorowanym na najlepszych rozwiązaniach państw europejskich – zapowiada rzecznik PKP SA, Łukasz Kurpiewski.

Oddanie do użytku hali obsługi pasażerów to zakończenie pierwszego etapu inwestycji, w ramach której na pl. Szewczyka jeszcze na przełomie roku zostanie otwarty podziemny, przelotowy terminal autobusowy. W ramach przebudowy dworca i budowy galerii handlowej, jeszcze w tym roku, zostanie udostępniony podziemny odcinek ulicy Dworcowej, przebiegającej pod placem Szewczyka. Zmiany w organizacji ruchu obejmą również węzeł ulic Mikołowskiej, Matejki, Słowackiego i Sądowej (po zachodniej stronie dworca) oraz skrzyżowanie ulic Pocztowej, św. Jana i Dworcowej (po wschodniej stronie). Decyzję o takiej organizacji ruchu poprzedziły analizy, z których wynika, że jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla mieszkańców Katowic i przyjezdnych, którzy w przyszłości będą poruszali się zarówno po śródmieściu, jak i terenie całego miasta.

Inwestorami projektu przebudowy pl. Szewczyka, w ramach której powstaje dworzec kolejowy i autobusowy, Galeria Katowicka i biurowiec, są Neinver Polska i PKP SA. Inwestycje infrastrukturalne wokół kompleksu prowadzi Urząd Miasta Katowice. Neinver przedstawi projekt podczas Shopping Center Forum&Trade Fair 2012. Więcej o Forum http://scf2012.retailnet.pl/