Shopping Center Forum 2012

– Obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 340 centrów handlowych oferujących ponad 7,8 miliona metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Połowa z nich ma już ponad 10 lat. Liczba obiektów starzejących się rośnie z roku na rok Aby sprostać konkurencji, wiele z nich będzie musiało zostać zmodernizowanych – ocenia  Beatrice Mouton, członek zarządu i dyrektor agencji handlowej Jones Lang LaSalle.

Podczas panelu na temat rewitalizacji i repozycjonowania obiektów handlowych odbywającego się w ramach Shopping Center Forum 2012 Beatrice Mouton opowiedziała o swoich spostrzeżeniach na temat rynku polskich galerii handlowych. Z analizy firmy Jones Lang LaSalle wynika, że około 2,5 mln mkw. Powierzchni centrów handlowych zostało zmodernizowanych.

– W sumie 74 obiekty handlowe na terenie całego kraju poddano programom lub kombinacji programów rewitalizacyjnych. Do końca 2014 roku 20 obiektów handlowych ma w planach modernizację – dodała Beatrice Mouton. – Po względem zmodernizowanej powierzchni jest Warszawa. Połowa z istniejącej podaży w stolicy została przebudowana, powiększona, odnowiona lub zrekomercjalizowana. Spośród 20 projektów planowanych do modernizacji w latach 2013-2014, trzy z nich znajdują się w Warszawie i są to Galeria Mokotów, CH Promenada i Auchan w Piasecznie.