Shopping Center Forum 2012

W czasie Shopping Center Forum 2012 podczas panelu dyskusyjnego poświęconego finansowym podstawom rozwoju rynku centrów handlowych w Polsce, Agnieszka Kołat, dyrektor działu Retail Investment Jones Lang LaSalle przekonywała dlaczego warto inwestować w Polsce.

– Istotną kwestią dla polskiej gospodarki jest niski poziom zadłużenia konsumentów, które wynosi poniżej 40 proc. produktu krajowego brutto. Ważny jest wzrost transparentności naszego rynku nieruchomościowego, który w tym momencie jest na poziomie porównywalnym  z krajami zachodnioeuropejskimi- podkreśliła Agnieszka Kołat.

– Plasujemy się na takim samym stopniu przejrzystości rynku nieruchomości jak Niemcy, Dania, Norwegia, Belgia czy Hiszpania. Jesteśmy na najwyższym poziomie w Unii Europejskiej w naszym regionie. Pod tym względem wyprzedzamy Czechy czy Węgry. W poprzednim badaniu, które było przeprowadzane w 2010 roku Polska była plasowana jako kraj o średniej przejrzystości rynku, natomiast teraz jesteśmy krajem o wysokiej przejrzystości rynku – mówiła podczas SCF&TF 2012 Agnieszka Kołat z Jones Lang LaSalle.

– Z tych właśnie przyczyn aktywność inwestorów na naszym rynku nieruchomości istotnie wzrosła w 2011 roku i wielu inwestorów, którzy wstrzymywali swoje decyzje zakupowe 2008-2010, zdecydowało się przeznaczyć kapitał na zakup nieruchomości komercyjnych w naszym kraju w 2011 roku. Polska skupiła większość popytu inwestycyjnego. Nasz udział wyniósł blisko 40 proc. całkowitej kwoty wydanej w regionie. Było to 2,7 mld euro, która łącznie wyniosła 6,7 mld euro. Ten trend był kontynuowany w 2012 roku. Na koniec drugiego kwartału 2012 roku udział Polski jest zdecydowanie większy. Skupiliśmy na sobie dwie trzecie całego wolumenu inwestycyjnego. W Polsce zostało wydane 856 mln euro- podsumowała Agnieszka Kołat.