Wizualizacja Forum Radunia

Jones Lang LaSalle w raporcie:  "Trójmiejski rynek nieruchomości" podkreśla, że łączna powierzchnia najmu 486 tys. mkw. w centrach handlowych, daje Trójmiastu pozycję trzeciego największego pod tym względem rynku w Polsce (po aglomeracji Warszawy i Katowic).

Wskaźnik nasycenia powierzchnią handlową w trójmiejskiej aglomeracji wynosi obecnie 486 mkw. na 1 tys. mieszkańców, ustępując jedynie parametrom notowanym we Wrocławiu oraz Poznaniu. Czynnikiem silnie wpływającym na rozwój tego sektora jest relatywnie wysoka siła nabywcza przekraczająca średnio 7 tys. euro na mieszkańca w skali roku.  Jest to o 23 proc. więcej od średniej krajowej.

Współczynnik powierzchni niewynajętej w centrach handlowych na terenie Trójmiasta, w I poł. 2012 r. wyniósł prawie 5 proc., m.in.  w rezultacie oddania do użytku Galerii Szperk.

 Obecnie w budowie znajduje się tylko jeden obiekt – nowa część Centrum Wzgórze, realizowanego przez Mayland Real Estate (kolejne 45,5 tys. mkw. powierzchni i 210 sklepów). Znaczącym projektem planowanym w Trójmieście jest Forum Radunia, które będzie budowane jako joint venture Miasta Gdańska i Multi Development. Poza częścią handlową, w skład projektu wejdą biura, muzeum oraz część rozrywkowa. Forum Radunia, z planowaną częścią handlową o powierzchni 52,5 tys. mkw. będzie największym centrum w Gdańsku.

– W dłuższej perspektywie możliwa jest realizacja kilku kolejnych projektów handlowych takich jak rozbudowa Galerii Bałtyckiej o dodatkowe 15 tys. mkw. powierzchni najmu, rozbudowa gdańskiego Auchan czy budowa nowego hipermarketu w Gdyni- mówi Patricia Lannoije, dyrektor działu badań rynku i doradztwa, Jones Lang LaSalle.

-Warto również wspomnieć o prowadzonych przez władze Gdańska poszukiwaniach inwestora dla kluczowego terenu Wyspy Spichrzów, a także o realizowanych obecnie inwestycjach w poprawę infrastruktury, które w przyszłości mogą zwiększyć dostępność już istniejących obiektów oraz stworzyć nowe, potencjalne lokalizacje dla handlu wielkopowierzchniowego – informuje Patricia Lannoije.