CH Serenada

Zarząd spółki Mayland Real Estate poinformował, że otrzymał pozwolenie na budowę centrum handlowego Serenada w Krakowie. Trzykondygnacyjny obiekt o powierzchni najmu 42 tys. mkw. i parkingiem na ponad tysiąc samochodów powstanie w krakowskiej dzielnicy Prądnik.

Obecnie inwestor jest na etapie uzyskiwania finansowania. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na drugą połowę 2013 roku. W CH Serenada znajdzie się miejsce dla 170 lokali handlowo-usługowych.

Jak wynika z raportu Colliers International Poland i Urzędu Miasta Krakowa – Kraków Real Estate Market 2011 – całkowita podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w Krakowie pod koniec 2011 roku wynosiła 489, 3 tys. mkw.

W 2011 roku na rynek dostarczono 47, 5 tys. mkw. powierzchni w jednym nowym projekcie – Futura Park oraz w rozbudowanym centrum handlowym M1. W 2011 roku ukończono również wolnostojące obiekty handlowe m.in. Makro Cash and Carry i Castorama oraz rozbudowano sklep Ikea.

Pod względem rocznego przyrostu podaży, jak czytamy w raporcie, najbardziej znaczące były lata: 2001, kiedy ukończono centra handlowe M1 oraz Plaza Center, 2006, w którym na rynku pojawiła się Galeria Krakowska oraz 2009, kiedy otworzono jedno z największych centrów handlowych w Polsce – Bonarka City Center. Do 2011 roku praktycznie wszystkie obiekty handlowe obecne w Krakowie były tradycyjnymi centrami handlowymi, jedynie Zakopianka stanowiła park handlowy.

W październiku 2011 roku Neinver, hiszpański deweloper ukończył budowę centrum Futura Park w Modlniczce pod Krakowem. Jest to kompleks łączący w jednym miejscu park handlowy oraz centrum wyprzedażowe (Factory Outlet).

W 2012 roku w Krakowie nie zostanie oddane do użytku żadne nowe centrum handlowe powyżej 5 tys. mkw. Planowana na kolejne lata podaż powierzchni handlowej jest szacowana na ponad 120 tys. mkw. Oprócz Serenady ma powstać także planowany przez Immochan Auchan Bronowice (około 60 tys. mkw.), oraz jeden park handlowy o powierzchni ok. 20 tys. mkw.