Wizualizacja CH Ogrody

Centrum Handlowe Ogrody w Elblągu , którego inwestorem jest CBRE Global Investors po rozbudowie, powiększy się ponad dwukrotnie – do ok. 40 tys. mkw. Obiekt jest skomercjalizowany w 50 proc. Inwestor otrzymał prawomocne pozwolenie na rozbudowę obiektu.

Prace budowlane rozpocznią się w IV kwartale 2012 roku, a otwarcie obiektu zaplanowano na rok 2014.

– Ogrody po rozbudowie i modernizacji będą galerią handlową najnowszej generacji – podkreśla Krzysztof Bocianowski, Head of Asset Manangement Poland, CBRE Global Investors.

– Obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem najemców i jest już w połowie wynajęty. Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi liczącymi się markami na rynku. Znajdą się tu między innymi Carrefour, Camaieu, Home & You, Mohito, Reserved, Cropp Town, Rossmann czy Orsay, a także multipleks oraz liczne restauracje i kawiarnie.

Jak wskazują przeprowadzone niedawno przez inwestora badania, 98 proc. elblążan zna markę centrum Ogrody, a 94 proc. z nich robi tam zakupy, z czego 66 proc. regularnie. Z kolei 63 proc. badanych mieszkańców deklaruje, iż po rozbudowie zamierza jeszcze częściej odwiedzać to centrum. Statystyki i badania pokazują, że w Elblągu brakuje nowoczesnej galerii handlowej. Aż 73 proc. elbląskich respondentów zdradza, że jeździ na zakupy do centrów handlowych w innych miastach, głównie do Trójmiasta. Także wg ostatniego raportu rynkowego Polskiej Rady Centrów Handlowych Elbląg jest na ostatnim miejscu wśród polskich miast średniej wielkości pod względem wskaźnika nasycenia nowoczesną powierzchnią handlową na 1000 mieszkańców (251 mkw. przy średniej 775 mkw.).

Ogrody- jak podkreśla inwestor-  to jeden z pionierskich w naszym kraju projektów wykorzystania potencjału i podnoszenia wartości centrów handlowych pierwszej generacji poprzez ich przekształcanie w nowoczesne i wielofunkcyjne obiekty. Taka tendencja od dłuższego czasu jest widoczna na światowych rynkach. Tego typu działania remodellingowe wiążą się m.in. z debiutem znanych marek sieciowych w Elblągu, których, jak pokazują badania rynkowe przeprowadzone na zlecenie inwestora dwa miesiące temu, mieszkańcy tego miasta oczekują. Rozbudowa i modernizacja Ogrodów do standardu nowoczesnego obiektu wielofunkcyjnego to również przekształcenie go w centrum pobytowe, wiąże się to z m.in. rozszerzeniem oferty rozrywkowej centrum np. poprzez otwarcie kina wielosalowego.

W CH  Ogrodów na dwóch poziomach zostanie zlokalizowanych ponad 130 sklepów i punktów usługowych, czyli o 75 więcej niż dzisiaj. Obecny otwarty parking naziemny zostanie zabudowany i zastąpiony 3-poziomowym na ok. 1000 miejsc. Założeniem projektantów było stworzenie obiektu o śródmiejskim charakterze. Inwestor na własny koszt i w porozumieniu z miastem przebuduje układ drogowy wokół centrum. Inwestycja stworzy ok. 1000 nowych miejsc pracy na lokalnym rynku, a podczas rozbudowy zostanie utrzymanych blisko 500 dotychczasowych stanowisk pracy. Prace będą prowadzone w znacznej mierze przy udziale lokalnych firm budowlanych i instalatorskich. Na inwestycji zyska również miasto gdyż z tytułu podatków od nieruchomości i prowadzenia działalności gospodarczej Ogrody będą co roku wpłacać 2 mln złotych do samorządowego budżetu.

– Realizacja projektu rozpocznie się jeszcze w IV kwartale tego roku, a otwarcie Ogrodów w nowej odsłonie planowane jest na 2014 r. –mówi Tomasz Szewczyk, prezes Acteeum Central Europe. – Inwestorem jest spółka CBRE Global Investors, a za rozbudowę i komercjalizację odpowiada firma Acteeum Central Europe. Komercjalizację wspiera także CBRE. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia ESA.

CBRE Global Investors, część grupy CBRE, jest obecna w 21 krajach i od przeszło 39 lat świadczy usługi dla ponad 600 klientów instytucjonalnych. Wartość zarządzanych aktywów to 94,8 mld USD. W Polsce CBRE Global Investors zarządza ośmioma nieruchomościami należącymi do funduszy PFCE i PFCEE. Są to m.in.: Centrum Handlowe Ogrody w Elblągu, Centrum Handlowe Sarni Stok w Bielsku Białej, Centrum Handlowe King Cross Praga, Domy Towarowe Wars Sawa Junior, Złote Tarasy w Warszawie.

Acteeum Central Europe sp. z o.o. należy do Acteeum Group – firmy działającej w branży deweloperskiej i na rynku zarządzania nieruchomościami. Zainteresowanie Acteeum skupia się na miastach średniej wielkości i dotyczy budowy tradycyjnych galerii handlowych, a także retail parków. W Polsce aktualnie spółka jest obecna jako współinwestor budowy Galerii Solnej w Inowrocławiu. Oprócz CH Ogrody prowadzi także rozbudowę CH Sarni Stok w Bielsku-Białej, a także negocjuje zakup kolejnych terenów pod inwestycje komercyjne.