Agnieszka Tarajko-Bąk, Jones Lang LaSalle

Rynek centrów handlowych w III kwartale 2012 roku powiększył się o blisko 32 tys. mkw. powierzchni handlowej. Najbardziej aktywny okres pod względem otwarć- jak czytamy w najnowszym raporcie Jones Lang LaSalle- przypadnie na ostatni kwartał 2012 roku.

W tym czasie w siedmiu nowych i trzech rozbudowanych obiektach przybędzie 162 tys. mkw. powierzchni handlowej. W całym 2012 r. na polskim rynku powstanie  415 tys. mkw. powierzchni najmu, co jest oznaką stabilnego rozwoju .

Zainteresowanie mniejszymi miastami rośnie, jednak duże rynki z rozbudowaną już ofertą handlową nadal pozostają w planach deweloperów. W perspektywie kilku lat spodziewamy się, że aglomeracje wzbogacą się o kilka nowoczesnych obiektów.

– Pomimo najwyższych wskaźników siły nabywczej, aglomeracja warszawska to jeden z najmniej nasyconych rynków. Sytuacja ta nie zmieni się sposób znaczący nawet po zakończeniu planowanych inwestycji. Miasta takie jak Wrocław, Toruń, Legnica i Zamość osiągają najwyższe statystyki nasycenia powierzchnią handlową w swoich kategoriach wielkości. Jednocześnie istnieje pula lokalizacji, do których zaliczamy m.in. Lublin, Olsztyn, Elbląg, Siedlce czy Ostrołękę, charakteryzujących się wyraźnym potencjałem rozwoju nowoczesnych powierzchni handlowych – komentuje Agnieszka Tarajko-Bąk, analityk rynku, Jones Lang LaSalle.