Maciej Tuszyński, dyrektor generalny Westdeutsche ImmobilienBank AG

– Banki zagraniczne, które działały na zasadzie kredytowania nieruchomości w Polsce nigdy nie były nastawione na finansowanie kredytów na budowę. Te banki nie były po prostu do tego przygotowane operacyjnie. Teraz w związku z uzyskaniem wystarczających współczynników kapitałowych wypłacalności, duże banki niemieckie właściwie nie finansują budowy obiektów w szczególności za granicą. Wyjątkiem są klienci niemieccy, którzy za granicą realizują swoje projekty – mówił podczas Shopping Center Forum 2012 Maciej Tuszyński, dyrektor generalny w Polsce Westdeutsche ImmobilienBank AG.

Zdaniem Macieja Tuszyńskiego zdecydowanie bardziej opłaca się inwestować na rynkach zachodnioeuropejskich na przykład we Francji czy Wielkiej Brytanii.

– Problem z uzyskaniem kapitału przez banki zagraniczne, który może pochodzić już tylko z otrzymanych zysków, powoduje to, że nikt nie chce inwestować w banki. To powoduje, że mają one ograniczone możliwości. Taki bank jak nasz uzyskuje znacznie lepsze marże w Wielkiej Brytanii, nie wspominając już o Stanach Zjednoczonych. Bardzo konkurencyjnie wygląda rynek we Francji i przez to pojawia się pytanie, po co mieć rozbudowaną akcję kredytową w Polsce, jeżeli tutaj nie zarabiamy proporcjonalnie więcej od rynków zachodnioeuropejskich, które inwestycyjnie są bardziej płynne i dają lepsze zabezpieczenie dla banku – dodał Maciej Tuszyński.