Wizaulizacja Centrum Handlowego w Lublinie

Podpisano akt notarialny, na mocy którego zakończono proces wymiany terenu pomiędzy miastem i Inter Ikea. Na własność szwedzkiego developera przeszedł teren Rodzinnych Ogródków Działkowych Rewal w Lublinie. Natomiast działkowcy otrzymali ziemię przy ul. Janowskiej oraz ul. Dłotlice.

Uzyskany przez Inter Ikea teren zostanie dołączony do działki, na której powstanie Centrum Handlowe w Lublinie.  

 Inter Ikea Centre Group Poland przejęła od miasta ponad 4 ha terenu, na którym do tej pory działały ogródki działkowe. W zamian przekazała ziemie przy istniejących ogródkach działkowych. Teren został w pełni przygotowany na przyjęcie działkowców, jest ogrodzony oraz posiada pełną potrzebną infrastrukturę (ścieżki, parkingi, oznakowania, energię elektryczną, dostęp do wody). Rozbudowano w ten sposób dwa obiekty Polskiego Związku Działkowców: ROD Leśna Polana, przy ul. Janowskiej oraz ROD Bursaki, przy ul. Dłotlice w Lublinie.

Dodatkowo Inter IKEA przekazała miastu tereny w rejonie ul. Nałkowskich, gdzie trwa budowa Centrum Jana Pawła II.

Na mocy wcześniej podpisanego porozumienia z miastem, Inter Ikea będzie miała znaczący wkład w skomunikowanie dzielnicy Bursaki z drogą krajową nr 19. Wybudowana zostanie ul. Dłotlice na odcinku  od ul. Nasutowskiej do granicy miasta. Na tej ulicy przy centrum handlowym powstanie pętla autobusowa i przystanek łączący komunikację miejską i podmiejską. Dodatkowo Inter IKEA wybuduje ulicę Nasutowską na odcinku, który połączy budowaną przez miasto ul. Stefczyka z Aleją Spółdzielczości Pracy. Aleja Spółdzielczości Pracy natomiast zostanie rozbudowana na odcinku przy granicy miasta, gdzie łączy się z krajową 19: powstaną nowe przystanki autobusowe, rozbudowane zostaną połączenia z serwisowymi pobocznymi drogami lokalnymi oraz powstanie bezkolizyjny węzeł komunikacyjny wraz z  wiaduktem.

Lubelskie centrum będzie największym obiektem handlowym we wschodniej Polsce. Wielkość terenu pod inwestycję wynosi 29 ha, natomiast powierzchnia handlowa – 80 tys. mkw. Powstanie na niej ponad 150 sklepów i punktów usługowych, w tym pierwszy w południowo wschodniej części kraju sklep Ikea, który zajmie powierzchnię 30 tys. mkw. i hipermarket Tesco Extra o powierzchni 11 tys. mkw. Według założonych planów pierwsi klienci zrobią zakupy w nowym centrum handlowym w 2014 roku. Projekt budowlany Centrum Handlowego w Lublinie przygotowuje firma MWM Archtekci, natomiast autorami koncepcji jest Biuro Architektoniczne BDB.