Lokal sieci Thai Wok

Właściciele sieci restauracji Thai Wok planują wzmożoną ekspansję w 2013 roku.  Do tej pory sieć restauracji skupiała się na rozwoju tylko w Warszawie. W 2013 zostaną otwarte pierwsze lokale w centrach handlowych poza stolicą.

Firma otworzy własne restauracje w Gdyni oraz w Poznaniu, a także kolejną w Warszawie. Deklaruje też, że kolejne lokale będą otwierane w formacie franczyzowym.

– Zainteresowanie osób chcących współpracować z naszą firmą jest bardzo duże, dlatego postanowiliśmy postawić na dalszy rozwój sieci głównie w systemie franczyzowym – mówi Bartosz Brusikiewicz, współwłaściciel sieci Thai Wok. – Otwarciem pierwszej restauracji w tym systemie zainteresowany jest już przedsiębiorca w Lublinie.

 

Średnia powierzchnia restauracji Thai Wok wynosi 60 mkw. Franczyzobiorcy, którzy chcą otworzyć lokal tej sieci muszą dysponować pomieszczeniem o powierzchni od 50 do 70 mkw.

Obecnie w sieci działają 4 restauracje. Znajdują się one w Złotych Tarasach, CH Arkadia, CH Blue City i Galerii Mokotów w Warszawie. Pierwszy lokal Thai Wok został otwarty w Złotych Tarasach w 2008 roku.

Sieć Thai Wok należy do rodzinnej firmy Thai Wok sp.j. Do rodziny należy kilka spółek, do których należą restauracje: Blue Adler, Silk & Spicy i Amigos.