Beata Kokeli
Beata Kokeli, CBRE

– Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu inwestycji deweloper powinien przeprowadzić specjalne badania rynku, które pozwolą ocenić na jakiego typu obiekt jest popyt w danej lokalizacji – mówi Beata Kokeli, senior dyrektor działu zarządzania nieruchomościami, CBRE.

– W oparciu o te wyniki należy przygotować konkretną koncepcję projektu, która pomoże przygotować studium opłacalności inwestycji – podkreśla Beata Kokeli.

– Koncepcja projektu determinuje zarówno poziom przychodów z czynszu, jak i wielkość kosztów.  Na tej podstawie możemy określić wysokość stawek czynszu i rentowność projektu. Do kosztów należy doliczyć również wartość zakupu gruntu, która nie powinna przekraczać 10 proc. wartości inwestycji regularnego centrum handlowego. Trzeba również pamiętać, że najemcy mają obecnie wyższe oczekiwania co do zakresu zaangażowania kapitałowego wynajmującego m.in. miesiące wolne od czynszu, partycypacja w kosztach wykończenia i aranżacji sklepu. Jeżeli deweloper realizuje projekt cieszący się zaufaniem najemców (podpisane umowy przedwstępne), nie powinien mieć problemów z uzyskaniem finansowania –  banki udzielają kredytów projektom opartym na zdrowym rachunku ekonomicznym, z podpisanymi umowami w systemie pre-let- podsumowuje Beata Kokeli.