Restauracja Olimp
Restauracja Olimp, Gastromall

W pierwszej połowie 2013 roku Gastromall sp. z o.o. planuje kolejne otwarcia nowych restauracji na terenie Krakowa, Gliwic i Rzeszowa. Trwają także prace nad rozszerzeniem konceptu Point Frappe. Ostatnio spółka uruchomiła dwunastą już restaurację pod marką Olimp. Punkt w nowej aranżacji znajduje się w krakowskiej Galerii Kazimierz. Lokal usytuowany jest w centrum food courtu na poziomie 1, obok Cinema City. Powierzchnia kuchenna restauracji to ok. 65 mkw.

Olimp w Galerii Kazimierz to już siódma restauracja Gastromall otwarta w tym roku. W mijającym roku rozszerzono więc sieć o 4 restauracje franczyzowe i 3 własne. Najbliższe otwarcie planowane jest na styczeń 2013 roku, kolejne na marzec. Gastromall zamierza też otwierać lodziarnie Lovit.

Gastromall działa na rynku gastronomicznym od 1995 roku. Większość punktów gastronomicznych spółki mieści się w krakowskich galeriach handlowych, w prestiżowych lokalizacjach. Obecnie spółka posiada 14 lokali własnych i rozbudowuje sieć franczyzową na terenie Małopolski, Podkarpacia i Śląska.

Obecnie w skład Grupy Gastromall wchodzą cztery główne marki gastronomiczne: restauracje typu casual dining – sieć restauracji Olimp z jedzeniem na wagę, oferująca dania kuchni śródziemnomorskiej i polskiej, restauracje włoskie z obsługą kelnerską – Cesare Ristorante, kawiarnio- lodziarnie – Point Frappe, oferujące kawę, herbatę, soki a także lody, desery lodowe, ciasta i gofry oraz wyspy lodowe – Lovit.