Real Market
Real Market

Metro Group podpisała 30 listopada 2012 z francuskim przedsiębiorstwem handlowym Groupe Auchan porozumienie o sprzedaży działalności Real w Europie Wschodniej. Groupe Auchan przejmuje aktywności operacyjne i nieruchomości spółki- córki Metro Group w Polsce, Rumunii, Rosji i na Ukrainie. Cena nabycia wynosi 1,1 mld euro

Tym samym Real skupia się na dalszym rozwoju działalności w Niemczech i równocześnie stwarza większe możliwości wzrostu dla działalności Metro Group w Europie Wschodniej..Na sprzedaż, która ma zostać sfinalizowana w roku 2013, musi się jeszcze zgodzić m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów..

– Nabywając działalność handlową marketów Real w tych czterech krajach, Groupe Auchan skorzysta z możliwości zrównoważenia swojej obecności w Europie Centralnej i Wschodniej- powiedział Vianney Mulliez, prezes zarządu Groupe Auchan.

-Ponadto mamy szanse zaoferowania naszym klientom jeszcze lepszego serwisu dzięki profesjonalnym zespołom, którym w pełni ufamy – zarówno w odniesieniu do Real, jaki i Auchan. Markety Real w Europie Wschodniej w przyszłości mają występować pod firmą marki Auchan- informuje Vianney Mulliez.

„- firmie Auchan znaleźliśmy najlepszego z możliwych nabywców firmy Real w Europie Wschodniej: Real ma w tych krajach już dobrze ugruntowaną pozycję i duży potencjał wzrostu. Auchan oferuje marketom Real i ich pracownikom dobre szanse rozwoju“, stwierdził Olaf Koch, prezes zarządu Metro AG.

Sprzedaż Real Europa Wschodnia nabywcy Groupe Auchan obejmuje 91 hipermarketów Real w Polsce, Rosji, Rumunii i na Ukrainie, w tym własne nieruchomości w 14 lokalizacjach. Real w roku 2011 w tych czterech krajach wypracował obrót ponad 2,6 mld euro i zatrudnia tam około 20 tys. pracowników. Auchan w tych czterech krajach prowadzi 98 sklepów i zatrudnia około 65 tys. pracowników.

W roku 2011 koncern Auchan osiągnął obrót bez podatków w wysokości 44,4 mld euro, z których 55 proc. wypracowano poza Francją.

Koncern Metro należy do najważniejszych międzynarodowych przedsiębiorstw handlowych. Grupa osiągnęła w roku 2011 obrót około 67 mld euro. Przedsiębiorstwo działa w 32 krajach, ma 2, tys sklepów i zatrudnia ponad 280 tys. pracowników. Należy do niego, obok hipermarketów Real, sieć marketów  Metro/Makro Cash & Carry, sklepy z elektroniką Media-Markt i Saturn oraz domy towarowe Galeria Kaufhof.

Pod szyldem Real przedsiębiorstwo prowadzi 316 hipermarketów w Niemczech i 110 w Polsce, Rumunii, Rosji, na Ukrainie i w Turcji. W roku obrotowym 2011 przedsiębiorstwo zatrudniało ok. 70 tys. pracowników i osiągnęło obrót netto w wysokości 11,2 mld euro.