Magdalena Frątczak
Magdalena Frątczak, dyr. działu powierzchni handlowych w firmie CBRE

– Rozwój centrów outletowych jest bardzo zrównoważony. Są one zwykle budowane w fazach– mówi Magdalena Frątczak, dyrektor działu powierzchni handlowych w firmie CBRE.

– Możemy zaczynać od 6 – 8 tys. mkw. powierzchni i w miarę potrzeby dodawać kolejne nowe powierzchnie. Kluczową sprawą jest uzyskanie bardzo dobrej lokalizacji, spełniającej wszystkie obowiązujące kryteria centrów outletowych. Bardzo ważny jest również miks najemców – ocenia Magdalena Frątczak.

Zdaniem Magdaleny Frątczak takim kluczowym najemcą w centrum outelowym jest np. sieć Nike. – Powierzchnia sklepu tego najemcy to około 450 -750 mkw. Zwykle jest więc to największy sklep w outlecie i będzie dla właściciela obiektu kotwicą –podkreśla Magdalena Frątczak.

– Według naszej oceny centra outletowe mogą powstać jeszcze w miastach takich jak Lublin, Białystok, być może w późniejszym czasie w Olsztynie lub Rzeszowie. Wszystko zależy jednak od ilości nowopowstających regularnych obiektów handlowy i ilości stoków (oferowanych do sprzedaży końcówek kolekcji) generowanych przez najemców tych centrów.

Rynek centrów outletowych w Polsce intensywnie się rozwija. W listopadzie 2012 o planach budowy dwóch nowych obiektów we wschodniej Polsce poinformowała firma doradcza CBRE oraz BOIG. Nowe cntra wyprzedażowe mają się pojawić niebawem w Lublinie i Białymstoku. Do tego grona dołączy także realizowane przez Neinver w Warszawie centrum outletowe Factory Annopol.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 9 obiektów outletowych tj. łącznie ok. 160 tys. mkw. powierzchni handlowej ( 4 outlety Factory należące do Neinver w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu, 3 Fashion Housy należące do Polonia Propert Found II w Piasecznie, Gdańsku i Sosnowcu, a także Ptak Outlet w Rzgowie należący do Centrum Targowego Ptak SA oraz Outlet Park Szczecin należący do Echo Investment.