Zygmunt Chyla, prezes zarządu TK Development
Zygmunt Chyla, prezes zarządu TK Development

– Rynek centrów handlowych w Polsce w 2012 roku był nadal rynkiem rozwojowym, co wyróżnia nasz kraj na tle większości rynków europejskich. Rozwój jest jednak wolniejszy niż dotąd. Wpływ na to zjawisko mają  trudne warunki panujące w gospodarce a także dojrzewanie rynku i jego coraz większe nasycenie – mówi Zygmunt Chyla, prezes zarządu polskiego oddziału TK Development

– Zmiany zachodzą także wśród najemców centrów handlowych z wyraźnym wzmocnieniem pozycji i ekspansji dużych, znanych marek handlowych. Jako przykłady naszej działalności możemy podać zarówno wprowadzenie do naszych centrów handlowych Galeria Sandecja i Galeria Tarnovia nowych sklepów Pepco i Centro w miejsce mniejszych sklepów, a także poszerzenie sklepów H&M w obu centrach.

– Rok 2013 nie będzie rokiem łatwym dla deweloperów centrów handlowych, chociaż rynek dalej będzie się rozwijał. Wyzwaniem będzie uruchomienie nowych projektów w warunkach spowolnienia gospodarczego. Warto jednak podkreślić, że dla przemyślanych projektów w dobrych lokalizacjach z pewnością znajdą się i najemcy i finansowanie bankowe. Firma nasza planuje, na bazie uzyskanych już pozytywnych efektów komercjalizacji, rozpoczęcie budowy centrum handlowego Nowy Rynek w Jeleniej Górze, które będzie dobrym przykładem trafnego wyboru miejsca nawet w trudniejszych warunkach rynkowych.

– W roku 2013 można przewidzieć mniejszą podaż nowych centrów handlowych, oraz skupienie uwagi na  rozbudowach, modernizacjach i re-komercjalizacjach istniejących obiektów.