Sklep Decathlon

Decathlon to francuska sieć handlowa, która należy do Grupy Oxylane. W Polsce firma działa od 2001 roku. Obecnie Decathlon sp. z o.o. posiada 29 placówek handlowych (całkowita powierzchnia 120 tys. mkw. na terenie 12 województw). Ostatnio został otwarty sklep o powierzchni 3,6 tys. mkw. w Białymstoku, który znajduje się przy CH Auchan Hetmańska. W drugiej połowie 2012 roku firma uruchomiła cztery nowe sklepy.

Decathlon w Polsce otwiera sklepy o powierzchni od 2 tys. mkw. do 9 tys. mkw. Punkty te oprócz przestrzeni handlowej posiadają tzw. strefę testową, w której klienci mogą wypróbować sprzęt sportowy. Sklepy sieci najczęściej są położone w pobliżu centrów i parków handlowych.

Decathlon jest producentem i dystrybutorem artykułów sportowych (sieć posiada 679 sklepów w 18 krajach. Spółka zatrudnia 41 tysięcy pracowników i ma w swojej ofercie 6-10 tysięcy modeli produktów). Obroty firmy Decathlon SA w 2010 roku wyniosły prawie 6 mld euro. W tym 46,7 proc. wypracowały sklepy we Francji, a 53,3 proc. pozostałe kraje. W 2011 roku sieć handlowa Decathlon liczyła 535 sklepów (488 w Europie, 8 w Rosji, 34 w Chinach, 10 w Brazylii i jeden w Indiach). Od 2003 roku do 2011 roku spółka podwoiła liczbę swoich salonów na świecie.

Najwięcej punktów handlowych mieści się na terenie Francji, Hiszpanii i we Włoszech. Ponadto Decathlon posiada sieć sklepów internetowych w krajach, gdzie prowadzi sprzedaż.

Decathlon planuje w 2013 roku uruchomienie pierwszego sklepu w Bułgarii. Market o powierzchni 3 tys. mkw. będzie mieścić się w Sofii.

W sklepach Decathlon, oprócz produktów światowych firm sportowych, znajduje się sprzęt specjalistycznych marek należących do firmy m.in.: Quechua (turystyka górska), Wed’ze (narciarstwo i snowboard), Tribord (sporty wodne), Domyos (fitness), Kalenji (bieganie), B’Twin (rowery), Kipsta (gry zespołowe). Markety oferują również obsługę serwisowa sprzętu zakupionego przez klientów.

Oxylane jest spółką, która kontroluje sieci sprzedaży i marki oferujące sprzęt i odzież sportową. Głównym formatem handlowym Oxylane jest  Decathlon.