Parking w Gemini Park
Parking w Gemini Park

W centrum handlowym Gemini Park Bielsko – Biała, należącym do Gemini Holdings, od grudnia 2012 działa  nowoczesny system kontrolujący dostępność miejsc parkingowych. System ułatwia kierowcom znalezienie wolnego miejsca parkingowego wśród zatłoczonych alejek parkingowych.

– Wdrożone przez nas udogodnienie pozwala na zwiększenie płynności ruchu na parkingach umożliwiając łatwiejsze odnalezienie wolnego miejsca postojowego oraz sprawne opuszczenie centrum po dokonaniu zakupów.  Już na wjeździe do poszczególnych alejek klienci są informowani o liczbie i lokalizacji wolnych miejsc co  bardzo ułatwia sprawne parkowanie  – mówi Artur Trela, dyrektor  ds. technicznych Gemini Park Bielsko Biała.

Tablice informujące o dostępności miejsc  umieszczone są wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych, dzięki czemu kierowca na bieżąco informowany jest o wolnych miejscach w poszczególnych alejkach. Jeśli w danej części parkingu nie ma możliwości postoju, sygnalizatory LED wyświetlają przekreśloną czerwoną strzałkę; wolne miejsca parkingowe oznaczone są lampkami w kolorze zielonym, a zajęte w czerwonym.

– Już wkrótce system kontroli miejsc planujemy dodatkowo wzbogacić o moduł służący rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych, który umożliwiłby nam szczegółową analizę strefy oddziaływania centrum  – dodaje Artur Trela.

System wyposażono w dodatkowe sygnalizatory świetlne wzbogacone o system głośnikowy, co ułatwić ma parkowanie osobom niepełnosprawnym. –  Liczymy, że to rozwiązanie pozwoli tym szczególnym klientom naszego centrum zawsze znaleźć wolne miejsce postojowe – wyjaśnia Artur Trela.

Dzięki dwukrotnemu skróceniu czasu parkowania ograniczone zostaje wydzielania spalin przez pojazdy oraz  emisja CO2, co służy ochronie środowiska.

Analogiczne rozwiązanie kontrolujące dostępność miejsc parkingowych zostanie wprowadzone w najbliższym tygodniu  w bliźniaczym centrum – Gemini Park w Tarnowie.

Centrum Handlowo-Rozrywkowe Gemini Park Bielsko-Biała otwarto w maju 2009 roku. Inwestorem i deweloperem projektu jest Gemini Holdings. Powierzchnia centrum wynosi 32 tys. mkw. W obiekcie znajduje się ponad 80 sklepów oraz punktów gastronomicznych i usługowych.