Zakupy on-line
Zakupy on-line

– Granice pomiędzy handlem w punkcie usługowym, handlem elektronicznym oraz handlem elektronicznym z wykorzystaniem telefonii komórkowej ulegają zatarciu. Konsumenci oczekują bardziej zintegrowanej obsługi procesu zakupu – szybkiej, płynnej, bezpiecznej oraz dostępnej w miejscu zdarzenia w dowolnym czasie i za pośrednictwem dowolnego urządzenia – mówi Bruce Dragt, Senior Vice President First Data. Jest on autorem raportu na temat zmian, jakie w tradycyjnym handlu wywołują  nowoczesne technologie mobilne. Jego zdaniem dla najemców centrów handlowych kluczowym wyzwaniem jest nawiązanie łączności z inteligentnymi urządzeniami klientów.

– Sprzedawcy, chcąc wpłynąć na klientów na etapie podejmowania decyzji o zakupach w handlu  tradycyjnym, muszą zadbać o obecność wszędzie tam, gdzie są konsumenci – posiadać sklep internetowy i aplikację mobilną, a także być w innych miejscach odwiedzanych przez konsumentów – w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, na YouTube, w serwisach publikujących oferty dnia i promocje oraz w innych podobnych przestrzeniach komunikacyjnych – uważa Dragt.

Jego zdaniem uzyskanie pozytywnej reakcji klienta wymaga także zachowania spójności między wszystkimi kanałami i lokalizacjami. Kanały internetowe i mobilne powinny mieć podobny wygląd i strukturę nawigacji. Konsumenci posługujący się smartfonami powinni widzieć identyczne ceny, punkty lojalnościowe, zniżki, zasady polityki zwrotów oraz polityki realizacji oferty promocyjnej we wszystkich miejscach – zarówno w internecie, jak i w sklepie stacjonarnym.

Autor raportu wskazuje na nowy trend: polega on na powstawaniu mobilnych punktów handlowych (ang. mobile commerce store – MCS), internetowych lokali handlowych zoptymalizowanych z punktu widzenia potrzeb klientów posługujących się smartfonami lub innymi inteligentnymi urządzeniami mobilnymi. –  MCS mogą stanowić centralne punkty, w których można wyszukać produkty, zweryfikować ich dostępność w pobliskich placówkach handlowych, a następnie odnaleźć dany produkt podczas pobytu w sklepie i porównać z innymi znajdującymi się na półkach sklepowych. W dowolnym miejscu klient może zapełnić wirtualny koszyk sklepowy, zapłacić za produkty dostępne w sklepie lub zlecić transport brakujących towarów do domu lub do sklepu.

Inna ważna strategia angażowania zakłada kontaktowanie się z konsumentami za pośrednictwem komunikatów o specjalnie dostosowanej treści, wysyłanych we właściwym momencie. Mogą być one powiązane z lokalizacją konsumenta (z ang. geo-fences) i być wysyłane za pośrednictwem aplikacji mobilnej w zależności od aktualnego położenia. Wiadomości mogą być także powiązane z wyszukiwanymi przez konsumenta produktami, statusem w programie lojalnościowym oraz analityką odnoszącą się do schematów dokonywania przez niego zakupów w przeszłości- mówi Dragt.

Pełna wersja raportu: pobierz