Warszawa
Warszawa

– Polska pozostaje jedną z najsilniejszych gospodarek w Europie, co jednak nie przekuwa się na wysokie miejsce w rankingu czynszów. Świadczy to o olbrzymim dalszym potencjale wzrostu, którego można będzie się spodziewać gdy tylko światowe rynki wyjdą z aktualnej dekoniunktury. Przy czym również w Polsce widać rosnące rozwarstwienie produktów handlowych: najlepsze centra i najlepsze sklepy oczekują coraz wyższych stawek czynszowych, obecnie na poziomie 90 eur/ mkw./ miesiąc i więcej za najlepsze powierzchnie,  podczas gdy czynsze w przeciętnych i słabych obiektach nadal spadają – mówi Karina Kreja, dyrektor w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE w Polsce.

Warszawa zajmuje 69. miejsce na liście najdroższych lokalizacji handlowych, zgodnie z danymi za trzeci kwartał 2012. W drugim kwartale tego roku stolica Polski plasowała się na 72 pozycji – wynika z najnowszego raportu CBRE – Global Market View.

Hong Kong jest numerem jeden na liście najdroższych rynków handlowych, a międzynarodowe marki agresywnie konkurują o wejście do najlepszych lokalizacji handlowych – czytamy w raporcie.

Ze względu na silny napływ międzynarodowych turystów poszukujących produktów luksusowych, globalne stawki czynszu w najefektywniejszych strefach handlowych na głównych rozwijających się rynkach pozostają na wysokim poziomie. Dwie najdroższe lokalizacje – Hong Kong i Nowy Jork, odnotowały znaczne wzrosty kosztów najmu w ciągu trzeciego kwartału 2012 roku, podczas gdy kolejne miejsca z rankingu – Tokio, Sydney i Londyn, pozostają na stabilnym poziomie.

Najlepsze rynki handlowe na świecie wykazały mocną pozycję w trzecim kwartale 2012 roku ze wzrostem CBRE Global Retail Index (indeks stawek czynszu powierzchni handlowych na rynku globalnym, publikowanym przez CBRE) kwartalnie o 2 proc. i o 7,3 proc. rok do roku. Globalni najemcy pogłębiają polaryzację, przy czym największy popyt odnotowują najlepsze lokalizacje na ulicach handlowych. Międzynarodowe marki z branży rozrywkowej, restauracje i marki z segmentu mody popularnej poszukiwały najlepszych lokalizacji, gdyż w swoich planach mają strategie długoterminowych ekspansji, ale jednocześnie nadal ostrożnie podchodzą do globalnego rozwoju i słabnących wskaźników handlowych.

Hong Kong wyraźnie wysunął się na prowadzenie w rankingu Global MarketView (Globalny rynek powierzchni handlowych) publikowanym przez CBRE, ze stawkami czynszu podawanymi w USD za stopę kwadratową na rok, wyższymi ponad czterokrotnie niż w Londynie, który zajmuje 5 pozycję na liście i ponad siedmiokrotnie wyższymi niż w Brisbane z 10 pozycji na liście.

– Hong Kong i inne lokalizacje z Azji i Pacyfiku czerpią korzyści z aktywności międzynarodowych najemców, zwłaszcza w takich sektorach jak moda popularna, zdrowie i uroda, akcesoria i  biżuteria  ale także  moda ze średniej półki. Najemcy ci agresywnie poszukują najlepszych lokalizacji w całym regionie. Stąd też, pomimo zmniejszającego się popytu, ograniczona dostępność wysokiej jakości powierzchni handlowych utrzymuje stawki czynszów na wysokim poziomie – powiedział Ray Torto, globalny ekonomista CBRE.

Pełna wersja raportu CBRE: Global MarketView 3Q12