Tomasz Jagiełło, prezes zarządu Helios
Tomasz Jagiełło, prezes zarządu Helios

Helios SA, właściciel sieci kin, w 2012 roku uruchomił siedem nowych obiektów. Obecnie w sieci funkcjonuje 31 multipleksów. Na 2013 zaplanowano otwarcie kolejnych pięciu w Gdyni, Kaliszu, Nowym Sączu, Białymstoku i Siedlcach.

W ciągu 12 ostatnich miesięcy Helios odnotował 19-procentowy wzrost  pod względem liczby posiadanych sal i obiektów. 2012 rok, to jak poinformował zarząd Helios SA, najbardziej dynamiczny inwestycyjnie rok w dwudziestoletniej historii firmy. Nowe obiekty powstały w 2012 r. w Grudziądzu, Tczewie, Kędzierzynie-Koźlu, Rzeszowie, Szczecinie, Bełchatowie i Bydgoszczy. W trakcie budowy są kolejne kina Helios m.in. we Wrocławiu, Jeleniej Górze i Łodzi.

– Nasze najnowsze kino otwarte w Bydgoszczy pojawia się na rynku w okresie odrodzenia branży kinowej po trudnej pierwszej połowie roku. Problemy operatorów kinowych w pierwszej połowie 2012 r. spowodowane były rozgrywkami Euro 2012 i polityką dystrybutorów, przekładających premiery filmów na okres wakacyjny. Jednak ostatnie sześć miesięcy przyniosły znaczącą poprawę – widzowie wrócili do kin – mówi Tomasz Jagiełło, prezes zarządu Helios.

W III kwartale  tego roku Helios odnotował 12,5 proc. wzrost sprzedanych biletów w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

W 15 spośród 28 miast, w których Helios ma swoje obiekty jest on jedynym działającym operatorem kin wielosalowych. Tak jest m.in. w przypadku otwartych w 2012 r. kin w Grudziądzu, Tczewie, Kędzierzynie-Koźlu i Bełchatowie. Wybór następnych miejscowości (Nowy Sącz, Kalisz,Gdynia, Jelenia Góra, i Siedlce) gdzie mają powstać  kolejne obiekty, świadczy o realizacji strategii budowy sieci w segmencie małych i średnich miast.

Helios SA to obok Cinema City jedna z dwóch największych sieci kin w Polsce. Dysponuje obecnie 31 obiektami kinowymi, posiadającymi łącznie 166 ekranów i blisko 36 tys. foteli. Spółka skupia swoją działalność głównie w miastach małej i średniej wielkości. Kina Helios są obecne również w największych aglomeracjach Polski, m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku i Wrocławiu. Od 31 sierpnia 2010 roku Helios SA jest częścią Grupy Agora SA.