Sklep Bomi

– W styczniu lub w lutym 2013 roku rozstrzygnie się sytuacja związana z dalszym funkcjonowaniem spółki Bomi: czy będzie układ, czy też likwidacja – powiedział Witold Jesionowski, prezes Bomi SA na łamach gazety Parkiet. Część propozycji układowych najprawdopodobniej będzie modyfikowana. Kwestia zawarcia układu jest uzależniona od postawy wierzycieli.

W Polsce zawarcie układu jest bardzo trudną procedurą ze względu na pewne słabości i luki w prawie. Jeśli chodzi o wierzycieli, ich podejście do Bomi jest różne – dodaje Witold Jesionowski.

Spółka do układu zgłosiła wierzytelności w kwocie ok. 230 mln zł. Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, które odbędzie się 21 stycznia br. Bomi wystąpi z propozycją emisji akcji, dzięki której mogłaby pozyskać maksymalnie 10 mln zł. Emisja akcji pozwoliłaby łatwiej porozumieć się w sprawie układu.

Bomi SA po złożeniu wniosku o upadłość zaczęła zamykać swoje delikatesy. Jednak w miejsce niektórych lokalizacji otwiera markety Bomi Smak Tradycji, które działają na zasadzie franczyzy. Delikatesy pod nową marką działają m.in. w Parku Handlowym Matarnia w Gdańsku, CH Madison i CH Batory. Prezes spółki deklaruje, że ten model biznesowy się sprawdza. Zgodnie z planem rok 2013 spółka powinna zamknąć na plusie na poziomie operacyjnym.

Przed upadkiem do Bomi SA należało ponad 1300 sklepów marek Bomi, Rast, Sieć 34, eLDe oraz Livio.