Dawid Rutkowski, Head of Asset Management Retail, Peakside Polonia Management
Dawid Rutkowski, Head of Asset Management Retail, Peakside Polonia Management

Jednym z najważniejszych wydarzeń 2012 roku był zakup centrum handlowego Manufaktura w Łodzi przez fundusz Union Investment. Skala tej transakcji, rodzaj kupującego oraz wycena stanowią potwierdzenie, że Polski rynek nieruchomości pod względem perspektyw oraz postrzeganego poziomu ryzyka, należy do grupy najatrakcyjniejszych europejskich rynków i nie ogranicza się to tylko do Warszawy.

Inny ciekawy aspekt to obserwowany trend wchodzenia na polski rynek coraz to nowych marek i sieci handlowych. Przychodzą oni z atrakcyjnym produktem wysokiej jakości lub dobrze zaprojektowanym, sprawdzonym konceptem handlowym i modelem biznesowym oraz akceptują fakt, iż wejście wiąże się z nakładami finansowymi i nie zawsze z perspektywą bardzo szybkiego zwrotu z inwestycji. Musi to stanowić dużą presję konkurencyjną dla graczy krajowych i zagranicznych obecnych już na rynku. Część firm o ugruntowanej pozycji odpowiada np. jeszcze bardziej agresywną ekspansją, aby zająć miejsce na rynku lub zmniejszyć atrakcyjność wejścia dla nowych sieci. Taka strategia wymaga jednak silnej pozycji finansowej, co dla wielu będzie przeszkodą.

Z punktu widzenia inwestora oraz zarządzającego nieruchomościami handlowymi widzę stopniowe wypełnianie się rynku i jego dywersyfikację wynikającą z poszukiwania i dopasowywania się do grup docelowych przez każdy obiekt. Przy rosnącej konkurencji rośnie znaczenie świadomości swoich mocnych i słabych stron oraz trafnie dobranej strategii, które w sumie zapewnić mogą dalszy rozwój.