Krzysztof Kłapa, dyrektor ds. korporacyjnych McDonald’s Polska
Krzysztof Kłapa, dyrektor ds. korporacyjnych McDonald’s Polska

W 2012 roku firma McDonald’s Polska sp. z. o.o., otworzyła łącznie 22 restauracje oraz jeden tymczasowy punkt sprzedaży w warszawskiej strefie kibica podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Jest to największa liczba otwartych placówek firmy w Polsce w jednym roku.

Sześć lokali w 2012 roku zostało otwartych w galeriach handlowych i parkach handlowych na terenie kraju. Dyrektor ds. korporacyjnych McDonald’s Polska zapewnia, że spółka planuje dalszy, intensywny rozwój sieci w Polsce.

– Na pewno nie zamierzamy zwalniać tempa rozwoju sieci McDonald’s w Polsce. Nie możemy jeszcze zdradzić, ile otworzymy łącznie lokali w 2013 roku, ale będzie to zbliżona liczba do roku 2012 – mówi w rozmowie z redakcją Retailnet.pl Krzysztof Kłapa, dyrektor ds. korporacyjnych McDonald’s Polska. – Planujemy skupić się na otwarciach lokali znajdujących się przy drogach, a także w centrach handlowych. Chcemy też umocnić współpracę w franczyzobiorcami, którzy będą prowadzić restauracje naszej sieci.

Obecnie w Polsce trwa budowa 6 kolejnych restauracji. W kraju działa łącznie 301 lokali gastronomicznych sieci McDonlad’s, w tym 169 prowadzonych na zasadzie franczyzy przez 58 licencjobiorców. Spółka posiada 214 restauracji typu McDrive, 80 restauracji z opcją McCafé oraz 44 restauracje z opcją Gym’n’fun. McDonald Polska sp. z. o.o. zatrudnia 16 tys. pracowników.

W listopadzie 2012 roku wszystkie restauracje sieci McDonald’s działające na świecie od co najmniej roku odnotowały wzrost sprzedaży o 2,4 proc. W samej Europie sprzedaż wzrosła w tym okresie o 1,4 proc. Wpływ na wyniki w Europie miało obniżenie cen wybranych produktów w restauracjach.

Jak informowaliśmy wcześniej, w październiku 2012 roku spółka po raz pierwszy od 9 lat odnotowała spadek sprzedaży na wszystkich rynkach.

McDonald’s zadebiutował na polskim rynku w 1992 roku otwierając lokal w centrum Warszawy. Dziś sieć funkcjonuje w 120 miastach Polski. Na świecie działa ponad 34 tys. restauracji McDonlad’s.