Józef Wojciechowski, prezes JW Construction
Józef Wojciechowski, prezes JW Construction

Galeria Jagiellońska w Białymstoku to pierwsze centrum handlowe jakie buduje JW. Construction Holding SA. Co zadecydowało o zaangażowaniu się spółki w inwestycje w nieruchomości handlowe ?

– Jesteśmy deweloperem i każdy obszar inwestycji może być dla nas dobry. W tym przypadku spóźniliśmy się o kilka lat, bo najlepsze lokalizacje zostały podzielone, ale to nie znaczy, że jesteśmy w gorszej sytuacji. To co robimy dzisiaj jest dużo lepsze od galerii, które powstawały pięć, czy tym bardziej dziesięć lat temu. Mamy wyższy standard, dobieramy lepszych najemców, których wcześniej w Polsce nie było – mówi w rozmowie z Retailnet Józef Wojciechowski, przewodniczący rady nadzorczej spółki JW. Construction Holding SA.

Prezes JW Construction zapewnia, że pomimo wysokiej podaży nowych powierzchni handlowych w Białymstoku wciąż jest miejsce na nowe projekty.

– Sprawa jest przesądzona. Zainwestowaliśmy zbyt dużo, by się teraz wycofywać. Nie widzę zresztą do tego żadnych istotnych powodów. Białystok to miasto liczące trzysta tysięcy mieszkańców. Do tego mamy dużą grupę gości ze Wschodu. Na ścianie wschodniej jest to najbardziej zamożne miasto.  Mnie nie przeraża, że będzie tam pięć galerii. Wszystkie będą musiały funkcjonować. Dam taki przykład: mamy u siebie operatora multipleksu, a po sąsiedzku, z tego co wiem, też jest już kino. To pokazuje, że rynek ocenia, iż jest tam miejsce na wiele projektów. Może niektórzy stracą, ale jeśli najemcy widzą dla siebie szansę, a uważam, że ją widzą, to trzeba dać im możliwość wykorzystania potencjału tego miasta. W tej chwili mamy u nas już znaczącą grupę najemców. To nie jest odpowiedni moment, by podawać konkretne nazwy, ale zapewniam, że stopień komercjalizacji naszego obiektu będziemy mieli taki, by bez problemu spiąć finansowanie. Najemcy dobrze oceniają nasz projekt – podsumowuje Wojciechowski.

Galeria Jagiellońska powstaje w centrum miasta, pomiędzy ulicami Jurowiecką a Piłsudskiego, w bliskiej odległości ulicy Lipowej. Na 50 tys. mkw. powierzchni przeznaczonej pod wynajem (GLA) znajdować się będzie około 150 sklepów, strefa rozrywki z lokalami gastronomicznymi oraz wielosalowe kino (12-14 sal).

Inwestycja ma być gotowa do końca 2014 roku.