Logo E.Leclerc
Logo E.Leclerc

Sieć sklepów E.Leclerc odnotowała w 2012 roku ponad 4,5-proc. wzrost obrotów. Jest to wynik nieco słabszy niż w roku ubiegłym, kiedy to obroty sieci przekroczyły 2,64 mld zł i zwiększyły się o 5,2 proc. r/r.

Spółka zanotowała wzrost obrotów przy tej samej co w 2011 roku powierzchni handlowej sklepów. W 2011 roku sieć osiągnęła obroty w wysokości 2,648 miliardów złotych, notując wzrost 5,2 proc. w stosunku do poprzedniego okresu.

Przypomnijmy, obecnie na polskim rynku działa 40 sklepów znajdujących się w 36 miastach na terenie 15 województw. Łącznie spółka dysponuje powierzchnią sprzedaży o wielkości 125 667 mkw.

E.Leclerc działa na polskim rynku od ponad  17 lat. W 1995 roku otwarto pierwszy sklep na warszawskim Ursynowie. W 2009 dokonano zakupu sieci supermarketów Billa. Po zakończeniu akcji rebrandingowej, sklepy zyskały nowy wystrój i powiększył się ich asortyment (do 23 tys. artykułów).

E.Leclerc w Polsce oprócz sieci sklepów posiada także kilkanaście stacji paliw. Jako pierwsza sieć hipermarketów w Polsce firma uruchomiła też sprzedaż internetową poprzez sieć E.Leclerc Drive, działającą w pięciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie Radomiu i Rzeszowie.

Michel – Edouard Leclerc – współprzewodniczący stowarzyszenia ACDLec zrzeszającego właścicieli sklepów E.Leclerc, przy okazji pobytu w Polsce w 2012 roku podkreślał, że potencjał rozwoju na polskim rynku widzi w rozwoju marek własnych, takich jak €.C.O.+ z segmentu niskocenowego. W krajach Europy Zachodniej stanowią one 40-60 proc. rynku, podczas gdy w Polsce jest to nadal ok. 18 proc. – poinformował.

Plan ekspansji  E.Leclerc na polskim rynku zakłada także wzmacnianie internetowego kanału sprzedaży, który już teraz działa w sześciu miastach (w ostatnim czasie dołączył E.Leclerc w Rzeszowie).  Zgodnie z zapowiedzią do 2015 roku wszystkie sklepy będą oferowały sprzedaż internetową.

Pierwszy sklep E.Leclerc otwarto w 1949 r. we francuskim Landernau. 10 lat po otwarciu pierwszego sklepu, w całej Francji funkcjonowało 60 sklepów marki E.Leclerc, a w 1962 r. było ich 260. W 1992 roku otwarto pierwszy sklep poza granicami macierzystego kraju –w Hiszpanii. W 1995 r. funkcjonowały już 3 hiszpańskie sklepy E.Leclerc. Kolejnymi krajami w którymi pojawiły się sklepy sieci były Portugalia oraz Polska.