Dlaczego kupujemy za granicą?
Dlaczego kupujemy za granicą?

Polacy, tak jak mieszkańcy środkowej i wschodniej Europy, jako główny powód zakupów za granicą wymieniają cenę oraz dostępność towarów. Wśród marek chętnie kupowanych za granicą są np. Adidas czy Casio. Powodem dokonywania zagranicznych zakupów jest także brak dostępności drogich marek niszowych, których w Polsce jeszcze nie ma.

Wnioski oparto o badanie – Dostępność marek w Europie Środkowej i Wschodniej – przeprowadzone przez PayPal wśród 12 tys. użytkowników serwisu z Polski, Czech, Słowacji, Rumunii i Węgier.

Dwa najciekawsze wnioski raportu, zdaniem Damien’a Perillat, szefa Pay Pal, to obserwacja wskazująca na szybki przyrost niewielkich transakcji (do 100 zł) za granicą oraz teza, iż Azja staje się coraz popularniejszym miejscem zakupów. – Transakcje niskiej wartości w internecie świadczą o dojrzałości rynku – podkreśla Perillat. Drugi trend to rosnąca rola Azji w zakupach internautów. – Na zakupy w Azji, zależnie od kategorii decyduje się średnio 25 proc. konsumentów w Polsce i w regionie – dodaje Perillat.

Prawie połowa polskich respondentów (44 proc.) kupuje w zagranicznych sklepach, głównie ze względu na atrakcyjniejszą cenę. Pod tym względem nie odbiegamy od pozostałych krajów regionu. Drugim najważniejszym powodem wyboru sklepu online z innego kraju jest brak danej marki lub odpowiedniego modelu na krajowym rynku. Prawie 28 proc. badanych nie znalazło poszukiwanego produktu w Polsce, a 14 proc. w poszukiwaniu konkretnej wersji udało się na wirtualne zakupy za granicę. Pod tym względem widać znaczące podobieństwo pomiędzy rynkami Polski, Słowacji, Czech, Rumunii czy Węgier.

Wśród znanych marek ubrań kupowanych online za granicą prym wiodą Levi’s, Adidas, Calvin Klein czy Tommy Hilfiger. Polacy kupujący ubrania w zagranicznych sklepach internetowych najchętniej wybierają rynki UE głównie angielski i niemiecki (36 proc.), USA (26 proc.) i Azji (19 proc.).